REGISTRATIONSNUMMER: LSR-006587/09 af 08/18/2009

HANDELSNAVN: Antigrippin

INTERNATIONAL IKKE-PATENTERET TITEL ELLER KONSERNENS NAVN:
Paracetamol + Chlorphenamin + askorbinsyre

LÆGEMIDDELFORM: pulver til fremstilling af en opløsning til oral indgivelse, honning-citron og kamille

SAMMENSÆTNING TIL EN PAKKE:

Honning-citron: natriumbicarbonat, citronsyre, sorbitol, povidon, saccharose, natriumcyclamat, aspartam, acesulfam-kalium, limesmag (limefrugtsadditiv), karamelsmag, honningssmag, docusatnatrium.

Kamille: natriumbicarbonat, citronsyre, sorbitol, povidon, saccharose, natriumcyclamat, aspartam, acesulfamkalium, kamilleekstrakt, natriumdokusat.

Honning-citronpulver: et pulver i forskellige grader af granulering, der består af partikler fra hvid til grålig-beige i farve, med en bestemt lugt. Blotcher af mørkebrun farve er tilladt..

Kamillepulver: et pulver i forskellige grader af granulering, der består af partikler fra hvid til beige og lysebrun farve, med en bestemt lugt. Brun pletter er tilladt..

PHARMACOTHERAPEUTIC GROUP: et middel til at eliminere symptomerne på akutte luftvejsinfektioner og "forkølelse" (ikke-narkotisk smertestillende middel + vitamin + H1-histaminreceptorblokker)

ATX-kode [N02BE51]

FARMAKOLOGISKE EGENSKABER:
Kombinationsmiddel.

Paracetamol har en smertestillende og antipyretisk effekt; eliminerer hovedpine og andre typer smerter, reducerer feber.

Askorbinsyre (C-vitamin) er involveret i reguleringen af ​​redox-processer, kulhydratmetabolisme, øger kroppens modstand.

Chlorphenamin - en blokering af H1-histaminreceptorer, har anti-allergisk virkning, letter vejrtrækning gennem næsen, reducerer følelsen af ​​næsehæmning, nyser, lakrimation, kløe og rødme i øjnene.

Infektiøse og inflammatoriske sygdomme (SARS, influenza), ledsaget af feber, kulderystelser, hovedpine, smerter i led og muskler, næsehæmning og smerter i halsen og bihulerne.

Overfølsomhed over for paracetamol, ascorbinsyre, chlorphenamin eller enhver anden bestanddel af lægemidlet. Erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen (i den akutte fase). Alvorlig nyre- og / eller leversvigt. Alkoholisme. Vinklukning glaukom. Phenylketonuri. Hyperplasi af prostatakirtlen. Børns alder (op til 15 år). Graviditet og amning.

Med forsigtighed - nyre- og / eller leversvigt, glukose-6-phosphatdehydrogenase-mangel, medfødt hyperbilirubinæmi (Gilbert, Dubin-Johnson og Rotor syndromer), viral hepatitis, alkoholisk hepatitis, fremskreden alder.

DOSERING OG ADMINISTRATIONSMETOD:

Inde. Voksne og børn over 15 år: 1 pose 2-3 gange om dagen. Indholdet af posen skal opløses fuldstændigt i et glas (200 ml) varmt vand (50-60 ° C) og drik den resulterende opløsning straks. Det er bedre at tage medicinen mellem måltiderne. Den maksimale daglige dosis er 3 poser. Intervallet mellem doserne af lægemidlet skal være mindst 4 timer.

Hos patienter med nedsat lever- eller nyrefunktion og hos ældre patienter skal intervallet mellem doserne af lægemidlet være mindst 8 timer.

Optagelsesvarigheden uden at konsultere en læge er ikke mere end 5 dage, når det ordineres som bedøvelsesmiddel og 3 dage som antipyretikum.

Lægemidlet tolereres godt i anbefalede doser..
I isolerede tilfælde er der:
fra centralnervesystemet: hovedpine, følelse af træthed;
fra mave-tarmkanalen: kvalme, smerter i den epigastriske region;
fra det endokrine system: hypoglykæmi (op til udvikling af koma);
fra de hæmopoietiske organer: anæmi, hæmolytisk anæmi (især for patienter med glukose-6-fosfatdehydrogenase-mangel); ekstremt sjældent - trombocytopeni;
allergiske reaktioner: hududslæt, kløe, urticaria, Quinckes ødemer, anafylaktoide reaktioner (herunder anafylaktisk chok), erythema multiforme exudative (inklusive Stevens-Johnson syndrom), toksisk epidermal nekrolyse (Lyell syndrom);
andet: hypervitaminose C, metabolisk lidelse, følelse af varme, tør mund, parese af indkvartering, urinretention, døsighed.

Alle bivirkninger af lægemidlet skal rapporteres til lægen..

Symptomer på en overdosis af stoffet skyldes dets bestanddele. Det kliniske billede af akut forgiftning med paracetamol udvikles inden for 6-14 timer efter administration. Symptomer på kronisk forgiftning forekommer 2-4 dage efter en overdosis.

Symptomer på akut paracetamol-forgiftning: diarré, nedsat appetit, kvalme og opkast, ubehag i mavehulen og / eller mavesmerter, øget sved.

Symptomer på chlorphenamin-forgiftning: svimmelhed, agitation, søvnforstyrrelser, depression, kramper.

INTERAKTION MED ANDRE MEDICINER:

C-vitamin:
- øger koncentrationen i blodet af benzylpenicillin og tetracycliner;
- forbedrer absorptionen i tarmene fra jernpræparater (omdanner ferri til jernholdigt); kan øge udskillelsen af ​​jern, når den anvendes sammen med deferoxamin;
- øger risikoen for krystalluri i behandlingen af ​​kortvirkende salicylater og sulfanilamider, bremser udskillelsen af ​​syrer i nyrerne, øger udskillelsen af ​​medikamenter med en alkalisk reaktion (inklusive alkaloider), reducerer koncentrationen af ​​orale prævention i blodet;
- øger den samlede clearance af ethanol;
- ved samtidig brug reducerer det den kronotropiske virkning af isoprenalin;
- kan både øge og mindske virkningen af ​​antikoagulerende stoffer;
- reducerer den terapeutiske virkning af antipsykotiske stoffer (antipsykotika) - phenothiazinderivater, tubulær reabsorption af amfetamin og tricykliske antidepressiva;
- samtidig indtagelse af barbiturater øger udskillelsen af ​​ascorbinsyre i urinen.

Chlorphenaminmaleat:
Chlorphenaminmaleat forbedrer effekten af ​​sovepiller. Antidepressiva, antiparkinson-lægemidler, antipsykotika (fenothiazinderivater) - øger risikoen for bivirkninger (urinretention, mundtørhed, forstoppelse). Glukokortikosteroider - øger risikoen for at udvikle glaukom. Ethanol forbedrer den beroligende virkning af chlorphenaminmaleat.

Paracetamol:
Interaktionen mellem paracetamol og inducerere af mikrosomal oxidation i leveren (phenytoin, ethanol, barbiturater, rifampicin, phenylbutazon, tricykliske antidepressiva) øger produktionen af ​​hydroxylerede aktive metabolitter, hvilket gør det muligt at udvikle svære forgiftninger med små overdoser.

Med paracetamol bidrager ethanol til udviklingen af ​​akut pancreatitis..
Mikrosomale oxidationsinhibitorer (inklusive cimetidin) reducerer risikoen for hepatotoksicitet.

Samtidig administration af diflunisal og paracetamol øger koncentrationen i blodplasmaet til sidstnævnte med 50%, hvilket øger hepatotoksiciteten. Samtidig brug af barbiturater reducerer effektiviteten af ​​paracetamol.
Paracetamol reducerer effektiviteten af ​​urikosuriske lægemidler.

Når du tager metoclopramid, domperidon eller colestyramin, skal du også konsultere din læge.

Ved langvarig brug i doser, der er betydeligt højere end anbefalet, øges sandsynligheden for nedsat lever- og nyrefunktion, og overvågning af perifert blodbillede er nødvendigt.

Paracetamol og ascorbinsyre kan fordreje laboratorieundersøgelser (kvantitativ bestemmelse af glukose og urinsyre i blodplasma, bilirubin, aktivitet af "lever" -transaminaser, LDH).

For at undgå giftig leverskade, bør paracetamol ikke kombineres med alkoholholdige drikkevarer, og de bør også tages af personer, der er tilbøjelige til kronisk alkoholforbrug. Risikoen for at udvikle leverskade stiger hos patienter med alkoholisk hepatose.

Indgivelse af ascorbinsyre til patienter med hurtigt prolifererende og intensivt metastatiske tumorer kan forværre forløbet af processen. Hos patienter med et højt jernindhold i kroppen bør ascorbinsyre anvendes i minimale doser..

Én pose af honning-citron indeholder 1.793 g sukker, hvilket svarer til 0,15 XE.

En pose kamille indeholder 2.058 g sukker, hvilket svarer til 0,17 XE.

Pulver til fremstilling af en opløsning til oral administration, honning-citron og kamille. 5,0 g pulver i en pose med papir / Al / polyethylen.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 15, 16, 20, 30 poser i en papkasse med brugsanvisning.

OPBEVARINGSBETINGELSER:
På et tørt sted ved en temperatur fra 10 til 30 ° C.
Opbevares utilgængeligt for børn!

Hyldeliv: 3 år.
Brug ikke den efter udløbsdatoen.

BETINGELSER FOR VACATION FRA PHARMACIES:
Over disken.

FABRIKANT:
Natur Product Pharma Sp. Zoologisk have.,
st. Podstochisko 30, 07-300 Ostrow Mazowiecka, Polen.
Efter ordre og under kontrol: Natur Product Europe BV, Holland.

REPRÆSENTANDE KONTOR I RUSLAND / ADRESSE FOR ORGANISATIONEN FOR MODTAGERKRAVET:
CJSC Natur Product International
Skt. Petersborg, 197022, St. Etc. Popova, hus 37, bogstav A

Antigrippin-P nr. 10 (Aykos-Farm) (antigrippin)

Instruktionsmanual

  • Russisk
  • қазақша

Handelsnavn

International nonproprietær navn

Doseringsform

Struktur

En tablet indeholder

aktive stoffer: paracetamol - 0,25 g, ascorbinsyre - 0,15 g, calciumgluconat - 0,05 g, diphenhydramin - 0,01 g, rutin - 0,01 g,

hjælpestoffer: stivelse, talkum, calciumstearat.

Beskrivelse

Gullige tabletter med en plan overflade, med en facet og en risiko.

Farmakoterapeutisk gruppe

For at fjerne symptomerne på forkølelse og hoste. Andre kombinationer af kold medicin.

Farmakologiske egenskaber

Lægemidlets farmakologiske aktivitet skyldes egenskaberne ved de aktive stoffer, der udgør dets sammensætning.

Farmakokinetik

Efter oral administration absorberes paracetamol hurtigt fra mave-tarmkanalen og distribueres vidt i væv og kropsvæsker, med undtagelse af fedtvæv og cerebrospinalvæske. Proteinbinding er mindre end 10%. Det metaboliseres hovedsageligt i leveren, udskilles i urinen, hovedsageligt i form af glukuronid og sulfatkonjugater. Paracetamol krydser placentabarrieren og udskilles i modermælk.

Ascorbinsyre absorberes godt efter oral indgivelse. Cirka 25% binder til plasmaproteiner, aflejres i plasma og celler, den højeste koncentration opnås i kirtelvæv (hovedsageligt i binyrebarken og hypofysen). Metaboliseret i leveren, udskilles i urinen i form af oxalat og uændret.

Efter oral administration absorberes ca. 30% af ioniseret calcium i fordøjelseskanalen. Efter oral administration opnås den maksimale plasmakoncentration efter 1,2-1,3 timer. Den udskilles hovedsageligt med fæces (80%) og urin (20%).

Diphenhydramin absorberes hurtigt fra fordøjelseskanalen. Biotilgængelighed er 50%. Binding til plasmaproteiner - 98-99%. Gennemtrænger gennem BBB. Det metaboliseres hovedsageligt i leveren, delvis i lungerne og nyrerne. I løbet af dagen udskilles det fuldstændigt af nyrerne i form af metabolitter. Det udskilles også i mælk og kan forårsage sedation hos spædbørn..

Den maksimale koncentration af rutin efter oral administration opnås efter 1-9 h. Det udskilles hovedsageligt med galden og i mindre grad med nyrerne..

farmakodynamik

Paracetamol har en smertestillende, antipyretisk og mild antiinflammatorisk virkning. Virkningsmekanismen er forbundet med hæmning af prostaglandinsyntese, den fremherskende virkning på termoreguleringscentret i hypothalamus.

Ascorbinsyre kompenserer for vitamin C-mangel i kroppen, har udpegede antioxidantegenskaber, regulerer redoxprocesser og øger kroppens modstand mod infektioner..

Calciumgluconat har en anti-allergisk, hæmostatisk virkning, reducerer skrøbelighed og vaskulær permeabilitet, symptomer på kalkmangel i kroppen, forbedrer muskelkontraktion under muskeldystrofi, myasthenia gravis.

Diphenhydramin har antiallergisk aktivitet, har en lokalbedøvelse, antispasmodisk og moderat ganglioblokering. Når det administreres, forårsager det en beroligende og hypnotisk effekt, har en moderat antiemetisk effekt.

Angioprotector rutin hører til gruppen af ​​vitamin P, i kombination med askorbinsyre reducerer permeabiliteten og skrøbeligheden af ​​kapillærer, er involveret i redox processer, har antioxidantegenskaber.

Indikationer til brug

Symptomatisk behandling af influenza og andre akutte luftvejsinfektioner ledsaget af feber, ondt i halsen, hovedpine, rhinitis.

Dosering og administration

Voksne ordineres ved munden 1 tablet 3 gange om dagen; børn over 7 år ½ tablet 3 gange dagligt efter måltider i 3-5 dage. Den maksimale enkeltdosis for voksne er 2 tabletter dagligt - 6 tabletter; til børn over 7 år - henholdsvis 1 tablet og 3 tabletter. Lægemidlet anbefales ikke til brug i mere end 5 dage uden at konsultere en læge. Hvis symptomerne vedvarer, skal du kontakte en læge..

Overskrid ikke de anbefalede doser.

Bivirkninger

- dyspeptiske symptomer, mundtørhed, epigastrisk smerte, kvalme, opkast, irritation af mave-tarmslimhinden, ved langvarig brug i høje doser, paracetamol kan have hepatotoksiske, nefrotoksiske virkninger

- hovedpine, træthed, døsighed, øget excitabilitet i centralnervesystemet, søvnforstyrrelse, nedsat frekvens af psykomotoriske reaktioner, hos børn kan diphenhydramin forårsage den paradoksale udvikling af søvnløshed, irritabilitet og eufori

- langvarig brug i høje doser kan hæmme funktionen af ​​det insulære apparatur i bugspytkirtlen (hyperglykæmi, glukosuri), hyperoxaluri og dannelsen af ​​urinsten fra calciumoxalat

- nedsat kapillær permeabilitet og forringelse af vævstrofisme

- trombocytose, thrombocytopeni, leukopeni, neutropeni, agranulocytose, anæmi, hemolytisk anæmi (især for patienter med glukose-6-phosphat dehydrogenase-mangel), hyperprothrombinæmi, erythropenia, neutrofil silococytose, hypokalemia

- allergiske reaktioner: urticaria, kløe i huden, rødmen i huden

- vanskeligt ved vandladning (især hos mænd med en forstørret prostatakirtel)

- øget viskositet i luftvejshemmelighederne

Alle bivirkninger, inklusive dem, der ikke er nævnt ovenfor, skal rapporteres til den behandlende læge og stoppe med at tage medicinen.

Kontraindikationer

- individuel intolerance over for komponenter, der udgør stoffet

- alvorlig nedsat lever- og nyrefunktion

- erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen (i den akutte fase)

- blodsygdomme med en tendens til blødning

- nyresteinsygdom (eller en historie om sygdommen)

- børn under 7 år

- graviditet og amning

Drug interaktion

Når det bruges samtidig med inducere af mikrosomale leverenzymer, lægemidler med hepatotoksiske virkninger (salicylamider, barbiturater, antiepileptika, tricykliske antidepressiva, alkohol, rifampicin), er der en risiko for øget hepatotoksisk effekt af paracetamol (niveauet af toksiske metabolitter stiger).

Samtidig brug af doxorubicin øger risikoen for nedsat leverfunktion.

Ved samtidig anvendelse med orale prævention, elimineres paracetamol fra kroppen, og dets smertestillende virkning kan reduceres.

Aktivt kul reducerer biotilgængeligheden af ​​paracetamol.

Ved samtidig anvendelse med antikoagulantia er en let eller moderat forøgelse af protrombintiden mulig, øger risikoen for blødning.

Ved samtidig anvendelse med metaclopromid og domperidon er det muligt at øge absorptionen af ​​paracetamol og øge dens koncentration i blodplasma, og cholestyramin reducerer koncentrationen af ​​paracetamol.

Tilfælde af manifestation af de toksiske virkninger af paracetamol ved samtidig anvendelse med isoniazid er beskrevet, reducerer clearance af paracetamol.

Tilfælde af hepatotoksicitet ved samtidig brug af paracetamol og phenobarbital er beskrevet. Hepatotoksisk virkning forbedres i nærvær af ethanol..

Carbamazepin, phenytoin, phenobarbital, primidon reducerer effektiviteten af ​​paracetamol.

Lægemiddelinteraktioner forekommer oftere ved langvarig brug af store doser ascorbinsyre.

Ascorbinsyre øger koncentrationen i salicylaters blod (øger risikoen for krystallurier), ethinylestradiol, benzylpenicillin og tetracycliner.

Med østrogener - øger niveauet af hormon i blodserumet.

Med orale cotraceptiva, der indeholder østrogener, reduceres den antikonceptive virkning.

Reducerer antikoagulationseffekten af ​​coumarin og heparinderivater.

Forbedrer intestinal absorption af jernpræparater.

Øger den samlede clearance af ethylalkohol, hvilket igen reducerer koncentrationen af ​​ascorbinsyre.

Quinolin-lægemidler, calciumchlorid, salicylater, kortikosteroider, ved langvarig brug, udtømmer reserverne af askorbinsyre.

Acetylsalicylsyre, orale prævention, frisk juice og alkalisk drik reducerer absorptionen og absorptionen af ​​ascorbinsyre. Med den samtidige anvendelse af ascorbinsyre med isoprenalin mindskes den kronotropiske virkning af sidstnævnte. I høje doser øger det udskillelsen af ​​mexiletin i nyrerne. Barbiturater og pyrimidin øger urinudskillelsen af ​​ascorbinsyre. Ascorbinsyre reducerer den terapeutiske virkning af antipsykotiske lægemidler (antipsykotika) - phenothiazinderivater, tubulær reabsorption af amfetamin og tricykliske antidepressiva.

Med den samtidige anvendelse af diphenhydramin forbedrer virkningen af ​​ethanol og medikamenter, der undertrykker centralnervesystemet, barbiturater, sovepiller, opiat analgetika. Derfor er det nødvendigt med en kombineret brug af disse lægemidler at konsultere en læge for at undgå forstærket handling.

MAO-hæmmere forbedrer den anticholinergiske aktivitet af diphenhydramin.

Antagonistisk interaktion bemærkes med den fælles aftale med psykostimulanter.

Reducerer effektiviteten af ​​apomorfin som et emetikum i behandlingen af ​​forgiftning.

Forbedrer antikolinerge virkninger af lægemidler med antikolinerg aktivitet.

Calcium kan reducere absorptionen af ​​tetracyclinantibiotika og fluoridpræparater, når det tages på samme tid. Den samtidige anvendelse af D-vitamin øger absorptionen af ​​calcium. På grund af muligheden for dannelse af ikke-absorberbare komplekser, kan calcium reducere absorptionen af ​​estramustin, ethidronat og muligvis andre bisfosfonater, fenytoin, quinoloner, orale tetracyclinantibiotika og lægemidler bør være mindst 3 timer., spinat, rabarber, klid og korn. Indgivelse af høje doser calcium til patienter, der får digitalis-præparater, kan øge risikoen for arytmier. Thiaziddiuretika reducerer udskillelse af calcium i urinen. Derfor skal man huske risikoen for at udvikle hypercalcæmi ved deres samtidige anvendelse..

Den farmakologiske virkning af rutin forbedres af ascorbinsyre. Rutin beskytter askorbinsyre og adrenalin mod oxidation.

specielle instruktioner

Brug ikke andre paracetamolholdige medikamenter til behandling af "Antigrippin" -P. Brug med forsigtighed til patienter med nedsat lever- og nyrefunktion. Kombiner ikke med at tage sovepiller.

Paracetamol ordineres med forsigtighed i tilfælde af kroniske sygdomme i leveren og nyrerne, gigt, mavesår i maven og tolvfingertarmen (historie). Graden og arten af ​​de funktionelle ændringer i disse organer bør tages med i betragtning, da hos disse patienter er en stigning i halveringstiden af ​​paracetamol mulig. Modtagelse af paracetamol kan påvirke resultaterne af bestemmelse af urinsyre i blodet ved hjælp af fosforsulframframsyre og bestemmelsen af ​​glycæmi med glukoseoxidase-peroxidase. Når man tager stoffet og under manifestationen af ​​dets virkning, er brug af alkoholiske drikkevarer forbudt.

I betragtning af den stimulerende virkning af askorbinsyre på syntesen af ​​kortikosteroidhormoner er det nødvendigt at kontrollere nyrefunktion og blodtryk. Ascorbinsyre hos patienter med hurtigt prolifererende og intensivt metastatiske tumorer kan forværre i løbet af sygdomsforløbet. Ascorbinsyre kan fordreje resultaterne af forskellige laboratorieundersøgelser (bestemmelse af glukose, bilirubin og aktiviteten af ​​levertransaminaser, LDH i blodplasma). Ascorbinsyre ordineres med forsigtighed hos patienter med hyperoxalaturia. Calciumgluconat bør anvendes med forsigtighed til patienter med nyresvigt eller til sygdomme forbundet med forhøjede niveauer af vitamin D, sygdomme som sarkoidose.

Alle bivirkninger (usædvanlige), inklusive dem, der ikke er nævnt ovenfor, skal rapporteres til din læge.

Hvis der ikke er nogen forbedring i trivsel, skal lægemidlet seponeres og konsulteres med en læge. Hvis patienten har en operation, skal han advare lægen på forhånd om at tage medicinen.

Graviditet og amning

Brug af lægemidlet under graviditet og amning anbefales ikke.

Funktioner af lægemidlets virkning på evnen til at køre et køretøj eller potentielt farlige mekanismer

Anvendes med forsigtighed til patienter, der er involveret i potentielt farlige aktiviteter, der kræver øget opmærksomhed og hurtige psykomotoriske reaktioner..

Overdosis

Der ses symptomer på en overdosis af diphenhydramin og paracetamol: kvalme, opkast, tør mund, udvidede pupiller, depression i CNS, kramper, udvikling af ophidselse (især hos børn) eller depression. Tegn på hypercalcæmi: anorexia, kvalme, opkast, nedsat bevidsthed, nefrocalcinose, calciuria og i alvorlige tilfælde arytmi og koma.

Behandling: gastrisk skylning med aktivt kulvand og symptomatisk behandling, tvungen diurese, hæmodialyse. Paracetamol Acetylcystein modgift.

Slip form og emballage

Tabletter med 10 stykker i en kontur bezjacheykovy emballage af emballagepapir med polymerbelægning på begge sider. 250 kontur bezjacheykovy pakker sammen med instruktioner til medicinsk brug i staten og russiske sprog anbringes i en papkasse (gruppeemballage).

10 tabletter i en kontur bezeljakovoj emballage af aluminiumsfolie belagt med en PVC-film. På 2 konturer er bezjacheykovye-emballage af aluminiumsfolie belagt med en PVC-film sammen med instruktioner til medicinsk brug i staten og russiske sprog placeret i en papkasse. 55 pakker pap placeres i en papkasse (gruppeemballage). 200 kontur bezjacheykovye pakker af aluminiumsfolie belagt med PVC-film sammen med instruktioner til medicinsk brug i staten og russiske sprog anbringes i en papkasse (gruppeemballage).

Opbevaringsbetingelser

På et tørt, mørkt sted ved en temperatur på højst 25 ° C.

Opbevares utilgængeligt for børn!

Opbevaringstid

Brug ikke den efter udløbsdatoen.

Apoteks-feriebetingelser

Fabrikant

Eikos-Farm LLP, Republikken Kasakhstan, Almaty-regionen, pos. Boraldai, 71.

Indehaver af registreringsattest

Eikos-Farm LLP, Republikken Kasakhstan, Almaty-regionen, pos. Boraldai, 71.

Adresse til den organisation, der accepterer krav (tilbud) fra forbrugere om kvaliteten af ​​lægemidler på Republikken Kasakhstans territorium, der er ansvarlig for overvågning af narkotikasikkerhed efter registrering

Antigrippin

Stoffets sammensætning

aktive ingredienser: 1 tablet indeholder paracetamol 500 mg, chlorphenaminmaleat 10 mg, ascorbinsyre 200 mg

hjælpestoffer: natriumbicarbonat, citronsyre, sorbitol (E 420), povidon, saccharinnatrium, vandfri natriumcarbonat, makrogol, natriumlaurisulfat, aromatisk frugttilskud "kalk";

hjælpestoffer (hindbærsmag): natriumbicarbonat, citronsyre, sorbitol

(E 420), povidon, natriumsaccharin (E 951), aspartam, vandfri natriumcarbonat, makrogol, natriumlaurisulfat, natriumriboflavin-5-fosfat, hindbærsaroma (aromatisk frugtadditiv "Raspberry"), smagskorrigerer, rødbetsaftpulver ;

hjælpestoffer (grapefrugtsmag): natriumbicarbonat, citronsyre, sorbitol (E 420), povidon, aspartam (E 951), vandfrit natriumcarbonat, makrogol, natriumlaurisulfat, riboflavin-5-natriumphosphat, citronsmag (aromatisk frugttilskud " Citron ”), grapefrugtsmag (“ Grapefrugt ”aromastofter til frugt), smagskorrigerer.

Doseringsform.

Tablettene er runde i form, flade, med en skrå kant og et hak på den ene side, hvide eller næsten hvide med en svag marmorering og frugtagtig lugt.

Bringebær brusende tabletter.

Rundformede tabletter, flade, med en skrå kant og et hak på den ene side, lyserød, lys eller lilla, med lysere eller mørkere pletter, med en bestemt frugtagtig lugt.

Brusende tabletter med grapefrugtsmag.

Rundformede tabletter, flade, med en skrå kant og en fordelingshak på den ene side, hvide eller næsten hvide med en næppe mærkbar marmorering og en bestemt citrus lugt.

Producentens navn og placering

"Natur Product Pharma Sp. med. om. om ", Polen;

30 st. Podtiskisko, 07-300 Mazowiecka Island, Polen.

Efter ordre og under kontrol:

"Natur Product Europe BV", Holland;

Twerberg 17 5246 XL, Rosemalen, Holland.

Farmakologisk gruppe

Analgetika og antipyretika. Paracetamol, kombinationer uden psykoleptika. PBX-kode N02B E51.

Det kombinerede stof. Paracetamol har en smertestillende og antipyretisk effekt, eliminerer hovedpine og andre typer smerter, reducerer feber.

Askorbinsyre (C-vitamin) er involveret i reguleringen af ​​redox-processer, kulhydratmetabolisme, øger kroppens modstand.

Chlorphenamin - H Blocker 1 -histaminreceptorer - har en anti-allergisk virkning, letter vejrtrækning gennem næsen, reducerer følelsen af ​​næsehæmning, nyser, rive, kløe og betændelse i øjnene.

Lægemidlet absorberes godt fra mave-tarmkanalen, medens den maksimale koncentration af paracetamol i blodplasma bestemmes inden for 30-60 minutter. Forsinket tilbagetrækning af paracetamol og dets metabolitter observeres hos patienter med nedsat nyrefunktion og hos patienter med kronisk leversygdom.

Indikationer

Kortvarig symptomatisk behandling af influenza og forkølelse, inklusive hovedpine, ømme muskler og led, ondt i halsen, feber, næseoverbelastning.

Kontraindikationer

Overfølsomhed over for medikamentkomponenter eller antihistaminer, svær lever- og / eller nyredysfunktion, medfødt hyperbilirubinæmi, glukose-6-fosfatdehydrogenase-mangel, alkoholisme, blodsygdomme, svær anæmi, leukopeni, svær arteriel hypertension, ustabil angina, alvorlige hjerteledelsesforstyrrelser, akut myokardieinfarkt, svær aterosklerose, dekompenseret hjertesvigt, hyperthyreoidisme, akut urinretention med prostatahypertrofi, obstruktion af blærehalsen, pyloroduodenal obstruktion, gastrisk og tolvfingertarmsår i den akutte fase, glaukom, trombose, trombose, diabetes mellitus epilepsi, avanceret alder; fruktoseintolerance; phenylketonuri.

Brug ikke sammen med MAO-hæmmere og inden for to uger efter stop af MAO-hæmmere. Det er kontraindiceret til patienter, der tager tricykliske antidepressiva eller ß-blokkere med urolithiasis - forudsat at ascorbinsyre kommer ind i kroppen i en dosis på 1 g pr. Dag.

Passende sikkerhedsforholdsregler ved brug

I tilfælde af høj kropstemperatur eller langvarig feber, der vedvarer i 5 dage på baggrund af brugen af ​​lægemidlet, eller når der vises tegn på superinfektion, skal du konsultere en læge for at bestemme muligheden for yderligere brug af stoffet..

Brug med forsigtighed til patienter med diabetes mellitus..

Alkohol forbedrer den beroligende virkning af chlorphenaminmaleat, hepatotoksicitet af paracetamol.

Ascorbinsyre kan ændre resultaterne af laboratorieundersøgelser (glukose, bilirubin i blodet, transaminaseaktivitet).

Risikoen for overvejende mental afhængighed vises ved overskridelse af de anbefalede doser og ved langvarig behandling.

For at forhindre overdosering skal alle præparater, der indeholder paracetamol, kontrolleres og fjernes..

For voksne, der vejer mere end 50 kg, skal den totale dosis af paracetamol IKKE overstige 4 g pr. Dag.

Brugen af ​​alkoholiske drikkevarer eller brugen af ​​beroligende midler (især barbiturater) øger den beroligende virkning af chlorphenaminmaleat, derfor bør brug af disse stoffer undgås under behandlingen.

Brug under graviditet og amning

Da lægemidlets virkning på graviditet eller amning ikke er godt forstået, bør det ikke ordineres i disse perioder..

Evnen til at påvirke reaktionshastigheden, når du kører køretøjer eller andre mekanismer

Lægemidlet kan forårsage døsighed, mens det tager stoffet bør afstå fra at køre køretøjer eller arbejde med andre mekanismer.

Må ikke bruges til børn under 15 år.

Dosering og administration

Påfør indeni. Voksne og børn over 15 år tager 1 tablet 2-3 gange om dagen. Tabletten skal opløses fuldstændigt i et glas (200 ml) varmt vand (50-60 ° C). Den resulterende opløsning skal drikkes straks. Lægemidlet tages bedst mellem måltiderne. Den maksimale daglige dosis er 3 tabletter. Intervallet mellem doserne af lægemidlet skal være mindst 4:00.

Hos patienter med nedsat lever- eller nyrefunktion og hos ældre patienter skal intervallet mellem doserne af lægemidlet være mindst 8:00.

Brugstid uden konsultation af en læge: højst 3 dage.

Overdosis

Tilknyttet chlorphenaminmaleat.

En overdosis af chlorphenaminmaleat kan forårsage anfald (især hos børn), nedsat bevidsthed, com.

Tilknyttet Paracetamol.

Der er risiko for rus hos ældre og især hos små børn (tilfælde af terapeutisk overdosering og utilsigtet forgiftning er ret almindelige).

Paracetamol overdosering kan være dødelig.

Kvalme, opkast, anoreksi, blekhed, overdreven sveden, mavesmerter, forekommer normalt inden for de første 24 timer.

En overdosis af mere end 10 g paracetamol i 1 dosis hos voksne og 150 mg / kg kropsvægt i 1 dosis hos børn forårsager levercytolyse, hvilket kan føre til komplet og irreversibel nekrose, hvilket fører til hepatocellulær insufficiens, metabolisk acidose, encephalopati, hvilket i sin kø kan føre til koma og død.

På samme tid er der et forhøjet niveau af levertransaminaser, lactatdehydrogenase og bilirubin på baggrund af et forhøjet niveau af protrombin, som kan forekomme 12-48 timer efter påføring.

  • Øjeblikkelig indlæggelse
  • bestemmelse af det indledende niveau af paracetamol i blodplasma
  • øjeblikkelig administration af det påførte lægemiddel ved gastrisk skylning;
  • konventionel behandling af overdosering inkluderer brugen af ​​en antidot af N-acetylcystein intravenøst ​​eller oralt. Modgift skal bruges så tidligt som muligt, helst inden 10:00 efter en overdosis;
  • methionin som symptomatisk terapi.

Bivirkninger

Fra det hæmopoietiske og lymfatiske system: anæmi, sulfhemoglobinæmi og methemoglobinæmi (cyanose, dyspnø, hjertesmerter), hæmolytisk anæmi-trombose, hyperprothrombinæmi, erythrocytopeni, trombocytopeni, agranulocytose, neutrofil phyt leukocytose, leukocytose,.

På immunsystemets side: anafylaksi, anafylaktisk chok, overfølsomhedsreaktioner i huden, inklusive kløe, udslæt på huden og slimhinder (normalt erytematisk, urticaria), angioødem, erythema multiforme (Stevens-Johnson syndrom), toksisk epidermal nekrolyse (Lyell syndrom).

Fra åndedrætsorganerne: bronkospasme hos patienter, der er følsomme over for acetylsalicylsyre og andre NSAID'er.

Fra fordøjelsessystemet: tør mund, kvalme, halsbrand, opkast, forstoppelse, epigastrisk smerte, diarré, nedsat leverfunktion, øget aktivitet af leverenzymer, normalt uden udvikling af gulsot, hepatonekrose (dosisafhængig effekt).

Fra det endokrine system: hypoglykæmi op til hypoglykæmisk koma.

Fra nervesystemet: sjældent - hovedpine, svimmelhed, søvnforstyrrelse, søvnløshed, døsighed, forvirring, hallucinationer, nervøsitet, rysten; i nogle tilfælde - koma, kramper, dyskinesi, ændringer i adfærd, øget irritabilitet; ubalance og hukommelse, distraktion, især hos ældre patienter.

Fra det kardiovaskulære system: i isolerede tilfælde - takykardi, myokardial dystrofi (dosisafhængig effekt ved langvarig brug), ortostatisk hypotension.

Metabolisme: metabolisk ubalance af zink, kobber.

Fra urinvejen: urinretention og vanskeligheder med vandladning, aseptisk pyuri, nyre kolik.

På huden: eksem.

På synets organer: tørre øjne, mydriasis, nedsat indkvartering.

Ved langvarig brug i store doser: skade på nyrernes glomerulære apparatur, krystallurier, dannelse af urat, cystin og / eller oxalatberegninger i nyrerne og urinvejen; beskadigelse af bugspytkirtlets insulære apparater (hyperglykæmi, glukosuri) og nedsat glykogensyntese op til udviklingen af ​​diabetes mellitus.

Interaktion med andre lægemidler og andre typer interaktioner

Ethanol øger den beroligende virkning af H på grund af tilstedeværelsen af ​​chlorphenaminmaleat. 1 blokkeere, så du bør afstå fra at køre køretøjer eller arbejde med andre mekanismer.

Kombinationer, der skal overvejes.

På grund af tilstedeværelsen af ​​chlorphenaminmaleat kan andre beroligende midler forårsage depression af centralnervesystemet, såsom morfinderivater (smertestillende midler, hosteundertrykkende midler og erstatningsterapi), antipsykotika, barbiturater, benzodiazepiner, angstdæmpende stoffer, andet end benzodiazepiner (f.eks. Meprobamat ), sovepiller, beroligende antidepressiva (amitriptylin, doxepin, mianserin, mirtazapin, trimipramin), beroligende N 1 -blokkere, centrale antihypertensive midler, baclofen og thalidomid.

På grund af tilstedeværelsen af ​​chlorphenaminmaleat, lægemidler, der har en atropinlignende virkning, såsom: imipramin antidepressiva, mest atropin H 1 blokkere, antikolinergika, antiparkinson-medikamenter, atropine antispasmodika, disopramid, phenothiazin-antipsykotika og clozapin kan tilføje uønskede atropinvirkninger, såsom urinretention, forstoppelse og tør mund.

Når det tages sammen med orale antikoagulantia, er der en risiko for deres øgede virkning og en øget risiko for blødning, når man tager paracetamol i maksimale doser (4 g / dag) i mindst 4 dage. En kontrol af INR (International Normalised Relationships) bør udføres regelmæssigt. Om nødvendigt kan dosis antikoagulant justeres, når du tager paracetamol og efter at behandlingen med paracetamol er stoppet.

Paracetamol kan påvirke blodglukoseresultater ved anvendelse af glukoseoxidase-peroxidase med unormalt høje koncentrationer.

Modtagelse af paracetamol kan påvirke resultaterne af bestemmelse af urinstof i blodet ved hjælp af fosforsulframframsyre.

Absorptionshastigheden af ​​paracetamol kan stige på grund af den samtidige anvendelse med metoclopramid og domperidon og falde på grund af brugen med cholestyramin. Barbiturater reducerer den antipyretiske virkning af paracetamol.

Antikonvulsiva (inklusive fenytoin, barbiturater, carbamazepin), som stimulerer aktiviteten af ​​mikrosomale leverenzymer, kan forøge de toksiske virkninger af paracetamol på leveren på grund af en stigning i graden af ​​omdannelse af lægemidlet til hepatotoksiske metabolitter. Ved samtidig brug af paracetamol med isoniazid øges risikoen for at udvikle hepatotoksisk syndrom. Paracetamol reducerer effektiviteten af ​​diuretika.

Brug ikke samtidig med alkohol.

Ascorbinsyre øger absorptionen af ​​jern i tarmen, øger niveauet af ethinyløstradiol, penicillin, tetracyclin; reducerer niveauet af antipsykotiske stoffer, fenothiazinderivater i blodet. GCS reducerer reserverne af askorbinsyre. Den samtidige indgivelse af ascorbinsyre og deferoxamin øger vævstoksiciteten af ​​jern, især i hjertemuskelen, hvilket kan føre til dekompensering af kredsløbssystemet. Det kan kun bruges 2:00 efter injektion af deferoxamin. Store doser ascorbinsyre reducerer effektiviteten af ​​tricykliske antidepressiva. Absorptionen af ​​askorbinsyre reduceres ved samtidig brug af orale prævention, brug af frugt- eller grøntsagsjuice, alkalisk drikke.

Opbevaringstid

Opbevaringsbetingelser

Opbevares i den originale emballage ved en temperatur på ikke over 25 ° C. Opbevares utilgængeligt for børn. Brug ikke den efter udløbsdatoen.

Emballage

10 tabletter i en plastkasse. 1 blyantkasse i et papknippe eller konvolutpakke med hængende enhed.

6 tabletter pr. Strimmel, 1 eller 5 strimler i en papkasse.