I denne artikel kan du læse instruktionerne for brug af medicinen Antigrippin. Giv feedback fra besøgende på webstedet - forbrugere af denne medicin samt udtalelser fra medicinske specialister om brugen af ​​Antigrippin i deres praksis. En stor anmodning er at aktivt tilføje dine anmeldelser om stoffet: medicinen hjalp eller hjalp ikke med at slippe af med sygdommen, hvilke komplikationer og bivirkninger der blev observeret, muligvis ikke annonceret af producenten i kommentaren. Analoger af antigrippin i nærvær af tilgængelige strukturelle analoger. Anvendes til behandling af influenza og SARS hos voksne, børn såvel som under graviditet og amning. Fælles administration af stof og alkohol. Struktur.

Antigrippin - et kombineret lægemiddel.

Paracetamol har en smertestillende og antipyretisk effekt; eliminerer hovedpine og andre typer smerter, reducerer feber.

Askorbinsyre (C-vitamin) er involveret i reguleringen af ​​redox-processer, kulhydratmetabolisme, øger kroppens modstand.

Chlorphenamin - en blokering af H1-histaminreceptorer, har anti-allergisk virkning, letter vejrtrækning gennem næsen, reducerer følelsen af ​​næsehæmning, nyser, lakrimation, kløe og rødme i øjnene.

Rutosid (rutin) er en angioprotector. Reducerer kapillær permeabilitet, reducerer hævelse og betændelse, styrker den vaskulære væg. Det hæmmer aggregering og øger graden af ​​deformation af røde blodlegemer.

Metamizolnatrium har en smertestillende, antipyretisk og svag antiinflammatorisk virkning, hvis mekanisme er forbundet med hæmning af prostaglandinsyntese.

Diphenhydramin har en anti-allergisk, dekongestant virkning. Reducerer vaskulær permeabilitet, eliminerer hævelse og hyperæmi i næseslimhinden, reducerer ondt i halsen og allergiske reaktioner fra den øvre luftvej.

Calciumgluconat er en regulator for udveksling af calcium og fosfor, reducerer vaskulær permeabilitet. Ved allergiske sygdomme eller tilstande anbefales det kombineret anvendelse med antihistaminer..

Rimantadine er et antiviralt middel, der er aktivt mod influenzavirus af type A. Ved at blokere M2-kanalerne for influenza A-virus forstyrrer det evnen til at trænge igennem celler og frigive ribonucleoprotein og hæmmer derved det vigtigste trin i virusreplikation. Fremkalder produktionen af ​​interferoner alfa og gamma. Med influenza forårsaget af virus B har rimantadin en antitoksisk virkning.

Struktur

Paracetamol + Chlorphenaminmaleat + Ascorbinsyre + hjælpestoffer (Antigrippin Natur produkt).

Ascorbinsyre + Acetylsalicylsyre + Rutosid + hjælpestoffer (Antigrippin ARVI).

Diphenhydramin + Calciumgluconat + Metamizolnatrium + hjælpestoffer (Antigrippin ARVI).

Paracetamol + Rimantadinhydrochlorid + askorbinsyre + Loratadin + Rutosid (i form af et trihydrat) + Calciumgluconatmonohydrat + hjælpestoffer (antigrippin maksimum).

Acetylsalicylsyre + askorbinsyre + rutosid + hjælpestoffer (Antigrippin Anvi).

Metamizolnatrium + Diphenhydraminhydrochlorid + Calciumgluconatmonohydrat + hjælpestoffer (Antigrippin Anvi).

Farmakokinetik

Absorptionen er høj. Gennemtrænger gennem blod-hjerne-barrieren (BBB). Det udskilles af nyrerne i form af metabolitter, hovedsageligt konjugater, kun 3% uændret.

Efter oral administration optages det næsten fuldstændigt fra tarmen. Absorptionen er langsom. Over 90% udskilles af nyrerne inden for 72 timer, hovedsageligt i form af metabolitter, 15% - uændret.

Ascorbinsyre absorberes fra fordøjelseskanalen (hovedsageligt i jejunum). Det trænger let ind i hvide blodlegemer, blodplader og derefter ind i alt væv; den højeste koncentration opnås i kirtelorganerne, hvide blodlegemer, leveren og linsen i øjet. Gennemtrænger gennem placentabarrieren. Koncentrationen af ​​ascorbinsyre i leukocytter og blodplader er højere end i røde blodlegemer og i plasma. Under mangelfulde forhold falder koncentrationen i leukocytter senere og langsommere og betragtes som et bedre kriterium til vurdering af mangel end plasmakoncentration. Det udskilles af nyrerne, gennem tarmen, med sved uændret og i form af metabolitter..

Rygning og drikke ethanol (alkohol) fremskynder ødelæggelsen af ​​askorbinsyre (omdannelse til inaktive metabolitter), hvilket dramatisk reducerer kropsreserverne.

Efter oral administration optages det hurtigt og fuldstændigt fra fordøjelseskanalen. Det trænger ikke ind i BBB. Det udskilles med nyrerne og med galden.

Det udskilles hovedsageligt med galden og i mindre grad med nyrerne..

Cirka 1 / 5-1 / 3 af det oralt indgivne calciumgluconat absorberes i tyndtarmen; denne proces afhænger af tilstedeværelsen af ​​ergocalciferol, pH, diættræk og tilstedeværelsen af ​​faktorer, der er i stand til at binde calciumioner. Absorptionen af ​​calciumioner øges med dens mangel og brugen af ​​en diæt med et reduceret indhold af calciumioner. Cirka 20% udskilles af nyrerne, resten (80%) - gennem tarmen.

Indikationer

  • infektiøse og inflammatoriske sygdomme (akutte luftvejsvirusinfektioner, influenza), ledsaget af feber, kulderystelser, hovedpine, smerter i led og muskler, næseoverbelastning og smerter i halsen og bihulerne.

Frigivelsesformularer

Pulver til oral opløsning (Natur Product).

Brusende tabletter til voksne og børn (Natur Product).

Kapsler (Antigrippin Anvi, Maximum og ARVI).

Pulver til oral opløsning (Antigrippin Maximum).

Brugsanvisning og behandling

Antigrippin Natur produkt

Inde. Voksne og børn over 15 år: 1 pose 2-3 gange om dagen. Indholdet af posen skal opløses fuldstændigt i et glas (200 ml) varmt vand (50-60 ° C) og drik den resulterende opløsning straks. Det er bedre at tage medicinen mellem måltiderne. Den maksimale daglige dosis er 3 poser. Intervallet mellem doserne af lægemidlet skal være mindst 4 timer.

Hos patienter med nedsat lever- eller nyrefunktion og hos ældre patienter skal intervallet mellem doserne af lægemidlet være mindst 8 timer.

Optagelsesvarigheden uden at konsultere en læge er ikke mere end 5 dage, når det ordineres som bedøvelsesmiddel og 3 dage som antipyretikum.

Lægemidlet skal tages oralt efter et måltid..

For voksne ordineres Antigrippin maximum i kapsler 1 kapsel P i blå farve og 1 kapsel P rød farve 2-3 gange om dagen, indtil symptomerne på sygdommen forsvinder. Kapsler med vand.

Voksne og børn over 12 år Antigrippin-maksimum i form af et pulver til fremstilling af en opløsning til oral indgivelse, påfør 1 pose 2-3 gange dagligt, indtil symptomerne på sygdommen forsvinder. Tilberedning af opløsningen: Opløs indholdet af 1 pose i 1 kop kogt varmt vand. Forbruges varmt efter omrøring.

Behandlingsvarigheden er 3-5 dage (højst 5 dage). Hvis der inden for 3 dage efter begyndelsen af ​​lægemidlet ikke er nogen forbedring i trivsel, skal patienten stoppe med at tage medicinen og konsultere en læge.

Lægemidlet ordineres til voksne og unge over 15 år, 2 kapsler pr. Modtagelse: 1 grøn kapsel (fra blister A) og 1 hvid kapsel (fra blister B).

Administrationens varighed er 3-5 dage, indtil symptomerne forsvinder.

Kapsler tages oralt 2-3 gange om dagen efter måltiderne, vaskes med vand. Patienten skal advares om, at lægemidlet skal afbrydes og i tilfælde af forbedring af trivsel, i tilfælde af en forbedring af trivsel, og konsulteres med en læge.

Side effekt

  • anoreksi;
  • kvalme, opkast;
  • gastralgia;
  • diarré;
  • erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen;
  • gastrointestinal blødning;
  • leversvigt;
  • stigning i blodtryk;
  • takykardi;
  • udslæt;
  • Quinckes ødem;
  • bronchospasm (med en tendens til bronchospasm, der provokerer et angreb er muligt);
  • Nyresvigt;
  • trombocytopeni, agranulocytose, leukopeni;
  • svimmelhed;
  • hovedpine;
  • synsnedsættelse;
  • støj i ørerne;
  • døvhed;
  • hæmoragisk syndrom (inklusive næseblødninger, blødende tandkød, purpura);
  • anafylaktisk chok;
  • Stevens-Johnson syndrom;
  • toksisk epidermal nekrolyse (Lyells syndrom);
  • nyreskade med papillær nekrose;
  • nedsat nyrefunktion;
  • oliguri;
  • anuri
  • proteinuri;
  • interstitiel nefritis;
  • farvning af urin i rødt på grund af frigivelsen af ​​metabolitten;
  • hos børn - Reye-syndrom (hyperpyrexia, metabolisk acidose, forstyrrelser i nervesystemet og psyke, opkast, nedsat leverfunktion).

Kontraindikationer

  • erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen (i den akutte fase);
  • gastrointestinal blødning;
  • øget tendens til blødning;
  • bronkial astma og sygdomme ledsaget af bronchospasme (inklusive "aspirin" astma);
  • hæmning af hæmatopoiesis (agranulocytose, neutropeni, leukopeni);
  • hæmoragisk diathese (hæmofili, von Willebrand sygdom, telangiectasia, hypoprothrombinemia, thrombocytopenia, thrombocytopenic purpura);
  • vitamin K-mangel;
  • alvorlig leverdysfunktion;
  • portal hypertension;
  • alvorlig nedsat nyrefunktion;
  • arvelig hæmolytisk anæmi (inklusive dem, der er forbundet med en mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase);
  • stratificeret aortaaneurisme;
  • hypercalcæmi (koncentrationen af ​​calciumioner bør ikke overstige 12 mg% eller 6 meq / l);
  • hyperkalciuri;
  • nefrolithiasis (calcium);
  • sarkoidose;
  • glykosidisk forgiftning (risiko for arytmi);
  • glukose-6-phosphatdehydrogenase-mangel;
  • graviditet;
  • amning (amning);
  • børn og unge op til 15 år;
  • overfølsomhed over for stofferne.

Graviditet og amning

Lægemidlet er kontraindiceret under graviditet. Om nødvendigt bør aftaler under amning stoppe amning i den periode, hvor stoffet bruges.

Acetylsalicylsyre har en teratogen virkning: når den anvendes i 1. trimester af graviditeten, fører det til udvikling af opsplitning af den øverste gane; i 3. trimester - til for tidlig lukning af arteriekanalen i fosteret, hvilket forårsager pulmonal vaskulær hyperplasi og hypertension i karene i lungecirkulationen og hæmning af fødsel (på grund af hæmning af prostaglandinsyntese).

Acetylsalicylsyre udskilles i modermælk, hvilket øger risikoen for blødning hos et barn på grund af nedsat blodpladefunktion.

Brug til børn under 12 år

Kontraindiceret: børn og unge under 15 år. Lægemidlet ordineres ikke som antipyretikum til børn under 15 år med akutte respiratoriske virussygdomme på grund af risikoen for at udvikle Reyes (Raynauds) syndrom (encephalopati og akut fedtgenerering af leveren med akut udvikling af leversvigt).

specielle instruktioner

Ved langvarig brug af lægemidlet er det nødvendigt at kontrollere billedet af perifert blod og laboratorieindikatorer for leverens funktionelle tilstand.

Da acetylsalicylsyre har en antiplatelet virkning, skal patienten, hvis han er operation, på forhånd advare lægen om at tage medicinen.

Acetylsalicylsyre i lave doser reducerer udskillelsen af ​​urinsyre, som i nogle tilfælde kan provokere et gigtangreb.

Indgivelse af ascorbinsyre til patienter med hurtigt spredende og intensivt metastatiske tumorer kan forværre forløbet af processen..

Hos patienter med bronkial astma og pollinose, når de tager lægemidlet, er det muligt at udvikle overfølsomhedsreaktioner.

I forbindelse med den stimulerende virkning af ascorbinsyre på syntesen af ​​kortikosteroidhormoner er det nødvendigt at overvåge nyrefunktion og blodtryk.

Det anbefales ikke at ordinere et lægemiddel med antikoagulantia, glukokortikosteroider, ticlopidin, uricosuric og antihypertensiva..

Ascorbinsyre kan fordreje resultaterne af forskellige laboratorieundersøgelser (bestemmelse af glukose, bilirubin og aktiviteten af ​​levertransaminaser, LDH i blodplasma).

Røntgenkontrastmidler, kolloidale bloderstatninger og penicillin bør ikke bruges under brug af metamizolnatrium.

På baggrund af brugen af ​​lægemidlet bør patienter undgå at drikke alkohol på grund af den øgede risiko for at udvikle gastrointestinal blødning.

Påvirkning af evnen til at køre køretøjer og kontrolmekanismer

I perioden med brug af stoffet skal man afstå fra at deltage i potentielt farlige aktiviteter, der kræver øget opmærksomhed og hastighed af psykomotoriske reaktioner.

Drug interaktion

Med den samtidige anvendelse af antigrippin forbedrer virkningen af ​​heparin, indirekte antikoagulantia, reserpin, steroidhormoner og hypoglykæmiske midler.

Med samtidig brug af antigrippin reducerer effektiviteten af ​​spironolacton, furosemid, antihypertensiv og uricosuric agenser..

Antigrippin forbedrer bivirkninger af glukokortikosteroider, sulfonylurinstoffer, methotrexat, ikke-narkotiske smertestillende midler og ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler.

Med den samtidige brug af lægemidlet Antigrippin sammen med barbiturater, antiepileptiske lægemidler, zidovudin, rifampicin og ethanolholdige lægemidler øges risikoen for hepatotoksisk effekt. De angivne kombinationer skal undgås..

Tricykliske antidepressiva, orale prævention og allopurinol forstyrrer metamizols metabolisme i leveren og øger dens toksicitet.

Den samtidige anvendelse af metamizolnatrium sammen med cyclosporin reducerer niveauet for sidstnævnte i blodplasma.

Beroligende midler og beroligende midler forbedrer den smertestillende virkning af metamizolnatrium.

Ved samtidig anvendelse med metamizolnatrium øger thiamazol og melphalan risikoen for at udvikle leukopeni.

Metamizolnatrium forbedrer virkningerne af alkoholholdige drikkevarer.

  • øger koncentrationen i blodet af benzylpenicillin og tetracycliner;
  • forbedrer absorptionen i tarmene fra jernpræparater (konverterer jern til jernholdigt); kan øge udskillelsen af ​​jern, når den anvendes sammen med deferoxamin;
  • øger risikoen for krystalluri i behandlingen af ​​kortvirkende salicylater og sulfanilamider, bremser udskillelsen af ​​syrer i nyrerne, øger udskillelsen af ​​medikamenter med en alkalisk reaktion (inklusive alkaloider), reducerer koncentrationen af ​​orale prævention i blodet;
  • øger den samlede clearance af ethanol (alkohol);
  • ved samtidig brug reducerer den kronotropiske virkning af isoprenalin.

Det kan både øge og mindske virkningen af ​​antikoagulantia. Reducerer den terapeutiske virkning af antipsykotiske lægemidler (antipsykotika) - fenothiazinderivater, tubulær reabsorption af amfetamin og tricykliske antidepressiva.

Den samtidige anvendelse af barbiturater øger udskillelsen af ​​ascorbinsyre i urinen.

Chlorphenaminmaleat forbedrer effekten af ​​sovepiller.

Antidepressiva, antiparkinson-medikamenter, antipsykotika (fenothiazinderivater) - øger risikoen for bivirkninger (urinretention, mundtørhed, forstoppelse). Glukokortikosteroider - øger risikoen for at udvikle glaukom. Ethanol (alkohol) forbedrer den beroligende virkning af chlorphenaminmaleat.

Interaktionen mellem paracetamol og inducerere af mikrosomal oxidation i leveren (phenytoin, ethanol, barbiturater, rifampicin, phenylbutazon, tricykliske antidepressiva) øger produktionen af ​​hydroxylerede aktive metabolitter, hvilket gør det muligt at udvikle svære forgiftninger med små overdoser.

Med paracetamol bidrager ethanol (alkohol) til udviklingen af ​​akut pancreatitis.

Mikrosomale oxidationsinhibitorer (inklusive cimetidin) reducerer risikoen for hepatotoksicitet.

Samtidig administration af diflunisal og paracetamol øger koncentrationen i blodplasmaet til sidstnævnte med 50%, hvilket øger hepatotoksiciteten. Samtidig brug af barbiturater reducerer effektiviteten af ​​paracetamol.

Paracetamol reducerer effektiviteten af ​​urikosuriske lægemidler.

Analoger af stoffet Antigrippin

Strukturelle analoger af det aktive stof:

Analoger i den farmakologiske gruppe og den terapeutiske virkning:

  • Akamol-Teva;
  • Aldolor;
  • Antigrippin Maximum;
  • Antigrippin Anvi;
  • APAP;
  • Acetaminophen;
  • FluFlu;
  • Daleron;
  • Børns Panadol;
  • Børnenes Tylenol;
  • Influenza
  • Ifimol;
  • Kalpol;
  • Coldrex;
  • Xumapar;
  • Lupocet;
  • Mexalen;
  • Pamol;
  • Panadol
  • Paracetamol;
  • Pentalgin;
  • Perfalgan;
  • Forkølelse;
  • Pro-efferalgan;
  • Passage;
  • Rinza
  • Sanidol;
  • Streamol;
  • Tylenol;
  • Tylenol til babyer;
  • Teraflu;
  • Febricet;
  • Fairx;
  • Cefecon D;
  • Efferalgan.

Brugt til behandling af sygdomme: influenza, orri, orz, forkølelse

Antigrippin P, TABLETTER

Bivirkninger

I isolerede tilfælde, når du bruger Antigrippin, er der sådanne bivirkninger som:

  • Smerter i det epigastriske område;
  • Udslæt;
  • Quinckes ødem;
  • Følelse af varme;
  • Urinretention;
  • hypervitaminosis;
  • Kvalme;
  • Tør mund;
  • Anæmi;
  • Trombocytopeni (ekstremt sjældent);
  • Urtikaria, kløe;
  • Parese af indkvartering;
  • Følelse træt, hovedpine;
  • døsighed;
  • hypoglykæmi;
  • Metabolsk sygdom.

Kombinationen af ​​paracetamol og alkoholholdige drikkevarer kan forårsage giftig leverskade, så du bør afstå fra at drikke alkohol, mens du tager medicinen. Der er også en høj risiko for at udvikle leverskade hos patienter med alkoholisk hepatose..

Sammensætning og form for frigivelse

Klinisk og farmakologisk gruppe: lægemiddel til symptomatisk behandling af akutte luftvejssygdomme.

Antigrippin fås i følgende former:

  1. Pulver til opløsning til oral administration med honning-citron- eller kamille-smag (i 5 g poser);
  2. Brusende tabletter uden smag eller med en smag af grapefrugt eller hindbær;
  3. Frugtsmagede brusende tabletter.

Aktiv ingrediens i Antigrippin til voksne:

  • Paracetamol - 500 mg;
  • Chlorpheniraminmaleat - 10 mg;
  • Askorbinsyre (C-vitamin) - 200 mg.

En brusetablet til børn indeholder: 250 mg paracetamol, 50 mg askorbinsyre, 3 mg chlorphenaminmaleat.

Brugsanvisning

I henhold til brugsanvisningen tages Antigrippin oralt. Tabletten skal opløses fuldstændigt i et glas (200 ml) varmt vand (50-60 ° C) og drik den resulterende opløsning straks. Bedre at tage medicinen mellem måltiderne.

  • Voksne og børn over 15 år, 1 tablet 2-3 gange om dagen.
  • Den maksimale daglige dosis er 3 tabletter. Intervallet mellem doserne af lægemidlet skal være mindst 4 timer. Hos patienter med nedsat lever- eller nyrefunktion og hos ældre patienter skal intervallet mellem doserne af lægemidlet være mindst 8 timer.

Instruktioner til antigrippin pulver:

Voksne og børn over 15 år - 1 pose 2-3 gange om dagen. Indholdet af posen skal opløses fuldstændigt i et glas (200 ml) varmt vand (50-60 ° C) og drik den resulterende opløsning straks. Det er bedre at tage medicinen mellem måltiderne. Den maksimale daglige dosis er 3 poser. Intervallet mellem doserne af lægemidlet skal være mindst 4 timer.

Optagelsesvarigheden uden at konsultere en læge er ikke mere end 5 dage, når det ordineres som bedøvelsesmiddel og 3 dage som antipyretikum.

Antigrippin

Stoffets sammensætning

aktive ingredienser: 1 tablet indeholder paracetamol 500 mg, chlorphenaminmaleat 10 mg, ascorbinsyre 200 mg

hjælpestoffer: natriumbicarbonat, citronsyre, sorbitol (E 420), povidon, saccharinnatrium, vandfri natriumcarbonat, makrogol, natriumlaurisulfat, aromatisk frugttilskud "kalk";

hjælpestoffer (hindbærsmag): natriumbicarbonat, citronsyre, sorbitol

(E 420), povidon, natriumsaccharin (E 951), aspartam, vandfri natriumcarbonat, makrogol, natriumlaurisulfat, natriumriboflavin-5-fosfat, hindbærsaroma (aromatisk frugtadditiv "Raspberry"), smagskorrigerer, rødbetsaftpulver ;

hjælpestoffer (grapefrugtsmag): natriumbicarbonat, citronsyre, sorbitol (E 420), povidon, aspartam (E 951), vandfrit natriumcarbonat, makrogol, natriumlaurisulfat, riboflavin-5-natriumphosphat, citronsmag (aromatisk frugttilskud " Citron ”), grapefrugtsmag (“ Grapefrugt ”aromastofter til frugt), smagskorrigerer.

Doseringsform.

Tablettene er runde i form, flade, med en skrå kant og et hak på den ene side, hvide eller næsten hvide med en svag marmorering og frugtagtig lugt.

Bringebær brusende tabletter.

Rundformede tabletter, flade, med en skrå kant og et hak på den ene side, lyserød, lys eller lilla, med lysere eller mørkere pletter, med en bestemt frugtagtig lugt.

Brusende tabletter med grapefrugtsmag.

Rundformede tabletter, flade, med en skrå kant og en fordelingshak på den ene side, hvide eller næsten hvide med en næppe mærkbar marmorering og en bestemt citrus lugt.

Producentens navn og placering

"Natur Product Pharma Sp. med. om. om ", Polen;

30 st. Podtiskisko, 07-300 Mazowiecka Island, Polen.

Efter ordre og under kontrol:

"Natur Product Europe BV", Holland;

Twerberg 17 5246 XL, Rosemalen, Holland.

Farmakologisk gruppe

Analgetika og antipyretika. Paracetamol, kombinationer uden psykoleptika. PBX-kode N02B E51.

Det kombinerede stof. Paracetamol har en smertestillende og antipyretisk effekt, eliminerer hovedpine og andre typer smerter, reducerer feber.

Askorbinsyre (C-vitamin) er involveret i reguleringen af ​​redox-processer, kulhydratmetabolisme, øger kroppens modstand.

Chlorphenamin - H Blocker 1 -histaminreceptorer - har en anti-allergisk virkning, letter vejrtrækning gennem næsen, reducerer følelsen af ​​næsehæmning, nyser, rive, kløe og betændelse i øjnene.

Lægemidlet absorberes godt fra mave-tarmkanalen, medens den maksimale koncentration af paracetamol i blodplasma bestemmes inden for 30-60 minutter. Forsinket tilbagetrækning af paracetamol og dets metabolitter observeres hos patienter med nedsat nyrefunktion og hos patienter med kronisk leversygdom.

Indikationer

Kortvarig symptomatisk behandling af influenza og forkølelse, inklusive hovedpine, ømme muskler og led, ondt i halsen, feber, næseoverbelastning.

Kontraindikationer

Overfølsomhed over for medikamentkomponenter eller antihistaminer, svær lever- og / eller nyredysfunktion, medfødt hyperbilirubinæmi, glukose-6-fosfatdehydrogenase-mangel, alkoholisme, blodsygdomme, svær anæmi, leukopeni, svær arteriel hypertension, ustabil angina, alvorlige hjerteledelsesforstyrrelser, akut myokardieinfarkt, svær aterosklerose, dekompenseret hjertesvigt, hyperthyreoidisme, akut urinretention med prostatahypertrofi, obstruktion af blærehalsen, pyloroduodenal obstruktion, gastrisk og tolvfingertarmsår i den akutte fase, glaukom, trombose, trombose, diabetes mellitus epilepsi, avanceret alder; fruktoseintolerance; phenylketonuri.

Brug ikke sammen med MAO-hæmmere og inden for to uger efter stop af MAO-hæmmere. Det er kontraindiceret til patienter, der tager tricykliske antidepressiva eller ß-blokkere med urolithiasis - forudsat at ascorbinsyre kommer ind i kroppen i en dosis på 1 g pr. Dag.

Passende sikkerhedsforholdsregler ved brug

I tilfælde af høj kropstemperatur eller langvarig feber, der vedvarer i 5 dage på baggrund af brugen af ​​lægemidlet, eller når der vises tegn på superinfektion, skal du konsultere en læge for at bestemme muligheden for yderligere brug af stoffet..

Brug med forsigtighed til patienter med diabetes mellitus..

Alkohol forbedrer den beroligende virkning af chlorphenaminmaleat, hepatotoksicitet af paracetamol.

Ascorbinsyre kan ændre resultaterne af laboratorieundersøgelser (glukose, bilirubin i blodet, transaminaseaktivitet).

Risikoen for overvejende mental afhængighed vises ved overskridelse af de anbefalede doser og ved langvarig behandling.

For at forhindre overdosering skal alle præparater, der indeholder paracetamol, kontrolleres og fjernes..

For voksne, der vejer mere end 50 kg, skal den totale dosis af paracetamol IKKE overstige 4 g pr. Dag.

Brugen af ​​alkoholiske drikkevarer eller brugen af ​​beroligende midler (især barbiturater) øger den beroligende virkning af chlorphenaminmaleat, derfor bør brug af disse stoffer undgås under behandlingen.

Brug under graviditet og amning

Da lægemidlets virkning på graviditet eller amning ikke er godt forstået, bør det ikke ordineres i disse perioder..

Evnen til at påvirke reaktionshastigheden, når du kører køretøjer eller andre mekanismer

Lægemidlet kan forårsage døsighed, mens det tager stoffet bør afstå fra at køre køretøjer eller arbejde med andre mekanismer.

Må ikke bruges til børn under 15 år.

Dosering og administration

Påfør indeni. Voksne og børn over 15 år tager 1 tablet 2-3 gange om dagen. Tabletten skal opløses fuldstændigt i et glas (200 ml) varmt vand (50-60 ° C). Den resulterende opløsning skal drikkes straks. Lægemidlet tages bedst mellem måltiderne. Den maksimale daglige dosis er 3 tabletter. Intervallet mellem doserne af lægemidlet skal være mindst 4:00.

Hos patienter med nedsat lever- eller nyrefunktion og hos ældre patienter skal intervallet mellem doserne af lægemidlet være mindst 8:00.

Brugstid uden konsultation af en læge: højst 3 dage.

Overdosis

Tilknyttet chlorphenaminmaleat.

En overdosis af chlorphenaminmaleat kan forårsage anfald (især hos børn), nedsat bevidsthed, com.

Tilknyttet Paracetamol.

Der er risiko for rus hos ældre og især hos små børn (tilfælde af terapeutisk overdosering og utilsigtet forgiftning er ret almindelige).

Paracetamol overdosering kan være dødelig.

Kvalme, opkast, anoreksi, blekhed, overdreven sveden, mavesmerter, forekommer normalt inden for de første 24 timer.

En overdosis af mere end 10 g paracetamol i 1 dosis hos voksne og 150 mg / kg kropsvægt i 1 dosis hos børn forårsager levercytolyse, hvilket kan føre til komplet og irreversibel nekrose, hvilket fører til hepatocellulær insufficiens, metabolisk acidose, encephalopati, hvilket i sin kø kan føre til koma og død.

På samme tid er der et forhøjet niveau af levertransaminaser, lactatdehydrogenase og bilirubin på baggrund af et forhøjet niveau af protrombin, som kan forekomme 12-48 timer efter påføring.

  • Øjeblikkelig indlæggelse
  • bestemmelse af det indledende niveau af paracetamol i blodplasma
  • øjeblikkelig administration af det påførte lægemiddel ved gastrisk skylning;
  • konventionel behandling af overdosering inkluderer brugen af ​​en antidot af N-acetylcystein intravenøst ​​eller oralt. Modgift skal bruges så tidligt som muligt, helst inden 10:00 efter en overdosis;
  • methionin som symptomatisk terapi.

Bivirkninger

Fra det hæmopoietiske og lymfatiske system: anæmi, sulfhemoglobinæmi og methemoglobinæmi (cyanose, dyspnø, hjertesmerter), hæmolytisk anæmi-trombose, hyperprothrombinæmi, erythrocytopeni, trombocytopeni, agranulocytose, neutrofil phyt leukocytose, leukocytose,.

På immunsystemets side: anafylaksi, anafylaktisk chok, overfølsomhedsreaktioner i huden, inklusive kløe, udslæt på huden og slimhinder (normalt erytematisk, urticaria), angioødem, erythema multiforme (Stevens-Johnson syndrom), toksisk epidermal nekrolyse (Lyell syndrom).

Fra åndedrætsorganerne: bronkospasme hos patienter, der er følsomme over for acetylsalicylsyre og andre NSAID'er.

Fra fordøjelsessystemet: tør mund, kvalme, halsbrand, opkast, forstoppelse, epigastrisk smerte, diarré, nedsat leverfunktion, øget aktivitet af leverenzymer, normalt uden udvikling af gulsot, hepatonekrose (dosisafhængig effekt).

Fra det endokrine system: hypoglykæmi op til hypoglykæmisk koma.

Fra nervesystemet: sjældent - hovedpine, svimmelhed, søvnforstyrrelse, søvnløshed, døsighed, forvirring, hallucinationer, nervøsitet, rysten; i nogle tilfælde - koma, kramper, dyskinesi, ændringer i adfærd, øget irritabilitet; ubalance og hukommelse, distraktion, især hos ældre patienter.

Fra det kardiovaskulære system: i isolerede tilfælde - takykardi, myokardial dystrofi (dosisafhængig effekt ved langvarig brug), ortostatisk hypotension.

Metabolisme: metabolisk ubalance af zink, kobber.

Fra urinvejen: urinretention og vanskeligheder med vandladning, aseptisk pyuri, nyre kolik.

På huden: eksem.

På synets organer: tørre øjne, mydriasis, nedsat indkvartering.

Ved langvarig brug i store doser: skade på nyrernes glomerulære apparatur, krystallurier, dannelse af urat, cystin og / eller oxalatberegninger i nyrerne og urinvejen; beskadigelse af bugspytkirtlets insulære apparater (hyperglykæmi, glukosuri) og nedsat glykogensyntese op til udviklingen af ​​diabetes mellitus.

Interaktion med andre lægemidler og andre typer interaktioner

Ethanol øger den beroligende virkning af H på grund af tilstedeværelsen af ​​chlorphenaminmaleat. 1 blokkeere, så du bør afstå fra at køre køretøjer eller arbejde med andre mekanismer.

Kombinationer, der skal overvejes.

På grund af tilstedeværelsen af ​​chlorphenaminmaleat kan andre beroligende midler forårsage depression af centralnervesystemet, såsom morfinderivater (smertestillende midler, hosteundertrykkende midler og erstatningsterapi), antipsykotika, barbiturater, benzodiazepiner, angstdæmpende stoffer, andet end benzodiazepiner (f.eks. Meprobamat ), sovepiller, beroligende antidepressiva (amitriptylin, doxepin, mianserin, mirtazapin, trimipramin), beroligende N 1 -blokkere, centrale antihypertensive midler, baclofen og thalidomid.

På grund af tilstedeværelsen af ​​chlorphenaminmaleat, lægemidler, der har en atropinlignende virkning, såsom: imipramin antidepressiva, mest atropin H 1 blokkere, antikolinergika, antiparkinson-medikamenter, atropine antispasmodika, disopramid, phenothiazin-antipsykotika og clozapin kan tilføje uønskede atropinvirkninger, såsom urinretention, forstoppelse og tør mund.

Når det tages sammen med orale antikoagulantia, er der en risiko for deres øgede virkning og en øget risiko for blødning, når man tager paracetamol i maksimale doser (4 g / dag) i mindst 4 dage. En kontrol af INR (International Normalised Relationships) bør udføres regelmæssigt. Om nødvendigt kan dosis antikoagulant justeres, når du tager paracetamol og efter at behandlingen med paracetamol er stoppet.

Paracetamol kan påvirke blodglukoseresultater ved anvendelse af glukoseoxidase-peroxidase med unormalt høje koncentrationer.

Modtagelse af paracetamol kan påvirke resultaterne af bestemmelse af urinstof i blodet ved hjælp af fosforsulframframsyre.

Absorptionshastigheden af ​​paracetamol kan stige på grund af den samtidige anvendelse med metoclopramid og domperidon og falde på grund af brugen med cholestyramin. Barbiturater reducerer den antipyretiske virkning af paracetamol.

Antikonvulsiva (inklusive fenytoin, barbiturater, carbamazepin), som stimulerer aktiviteten af ​​mikrosomale leverenzymer, kan forøge de toksiske virkninger af paracetamol på leveren på grund af en stigning i graden af ​​omdannelse af lægemidlet til hepatotoksiske metabolitter. Ved samtidig brug af paracetamol med isoniazid øges risikoen for at udvikle hepatotoksisk syndrom. Paracetamol reducerer effektiviteten af ​​diuretika.

Brug ikke samtidig med alkohol.

Ascorbinsyre øger absorptionen af ​​jern i tarmen, øger niveauet af ethinyløstradiol, penicillin, tetracyclin; reducerer niveauet af antipsykotiske stoffer, fenothiazinderivater i blodet. GCS reducerer reserverne af askorbinsyre. Den samtidige indgivelse af ascorbinsyre og deferoxamin øger vævstoksiciteten af ​​jern, især i hjertemuskelen, hvilket kan føre til dekompensering af kredsløbssystemet. Det kan kun bruges 2:00 efter injektion af deferoxamin. Store doser ascorbinsyre reducerer effektiviteten af ​​tricykliske antidepressiva. Absorptionen af ​​askorbinsyre reduceres ved samtidig brug af orale prævention, brug af frugt- eller grøntsagsjuice, alkalisk drikke.

Opbevaringstid

Opbevaringsbetingelser

Opbevares i den originale emballage ved en temperatur på ikke over 25 ° C. Opbevares utilgængeligt for børn. Brug ikke den efter udløbsdatoen.

Emballage

10 tabletter i en plastkasse. 1 blyantkasse i et papknippe eller konvolutpakke med hængende enhed.

6 tabletter pr. Strimmel, 1 eller 5 strimler i en papkasse.

Antigrippin pulver - brugsanvisning

REGISTRATIONSNUMMER: LSR-006587/09 af 08/18/2009

HANDELSNAVN: Antigrippin

INTERNATIONAL IKKE-PATENTERET TITEL ELLER KONSERNENS NAVN:
Paracetamol + Chlorphenamin + askorbinsyre

LÆGEMIDDELFORM: pulver til fremstilling af en opløsning til oral indgivelse, honning-citron og kamille

SAMMENSÆTNING TIL EN PAKKE:

Honning-citron: natriumbicarbonat, citronsyre, sorbitol, povidon, saccharose, natriumcyclamat, aspartam, acesulfam-kalium, limesmag (limefrugtsadditiv), karamelsmag, honningssmag, docusatnatrium.

Kamille: natriumbicarbonat, citronsyre, sorbitol, povidon, saccharose, natriumcyclamat, aspartam, acesulfamkalium, kamilleekstrakt, natriumdokusat.

Honning-citronpulver: et pulver i forskellige grader af granulering, der består af partikler fra hvid til grålig-beige i farve, med en bestemt lugt. Blotcher af mørkebrun farve er tilladt..

Kamillepulver: et pulver i forskellige grader af granulering, der består af partikler fra hvid til beige og lysebrun farve, med en bestemt lugt. Brun pletter er tilladt..

PHARMACOTHERAPEUTIC GROUP: et middel til at eliminere symptomerne på akutte luftvejsinfektioner og "forkølelse" (ikke-narkotisk smertestillende middel + vitamin + H1-histaminreceptorblokker)

ATX-kode [N02BE51]

FARMAKOLOGISKE EGENSKABER:
Kombinationsmiddel.

Paracetamol har en smertestillende og antipyretisk effekt; eliminerer hovedpine og andre typer smerter, reducerer feber.

Askorbinsyre (C-vitamin) er involveret i reguleringen af ​​redox-processer, kulhydratmetabolisme, øger kroppens modstand.

Chlorphenamin - en blokering af H1-histaminreceptorer, har anti-allergisk virkning, letter vejrtrækning gennem næsen, reducerer følelsen af ​​næsehæmning, nyser, lakrimation, kløe og rødme i øjnene.

Infektiøse og inflammatoriske sygdomme (SARS, influenza), ledsaget af feber, kulderystelser, hovedpine, smerter i led og muskler, næsehæmning og smerter i halsen og bihulerne.

Overfølsomhed over for paracetamol, ascorbinsyre, chlorphenamin eller enhver anden bestanddel af lægemidlet. Erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen (i den akutte fase). Alvorlig nyre- og / eller leversvigt. Alkoholisme. Vinklukning glaukom. Phenylketonuri. Hyperplasi af prostatakirtlen. Børns alder (op til 15 år). Graviditet og amning.

Med forsigtighed - nyre- og / eller leversvigt, glukose-6-phosphatdehydrogenase-mangel, medfødt hyperbilirubinæmi (Gilbert, Dubin-Johnson og Rotor syndromer), viral hepatitis, alkoholisk hepatitis, fremskreden alder.

DOSERING OG ADMINISTRATIONSMETOD:

Inde. Voksne og børn over 15 år: 1 pose 2-3 gange om dagen. Indholdet af posen skal opløses fuldstændigt i et glas (200 ml) varmt vand (50-60 ° C) og drik den resulterende opløsning straks. Det er bedre at tage medicinen mellem måltiderne. Den maksimale daglige dosis er 3 poser. Intervallet mellem doserne af lægemidlet skal være mindst 4 timer.

Hos patienter med nedsat lever- eller nyrefunktion og hos ældre patienter skal intervallet mellem doserne af lægemidlet være mindst 8 timer.

Optagelsesvarigheden uden at konsultere en læge er ikke mere end 5 dage, når det ordineres som bedøvelsesmiddel og 3 dage som antipyretikum.

Lægemidlet tolereres godt i anbefalede doser..
I isolerede tilfælde er der:
fra centralnervesystemet: hovedpine, følelse af træthed;
fra mave-tarmkanalen: kvalme, smerter i den epigastriske region;
fra det endokrine system: hypoglykæmi (op til udvikling af koma);
fra de hæmopoietiske organer: anæmi, hæmolytisk anæmi (især for patienter med glukose-6-fosfatdehydrogenase-mangel); ekstremt sjældent - trombocytopeni;
allergiske reaktioner: hududslæt, kløe, urticaria, Quinckes ødemer, anafylaktoide reaktioner (herunder anafylaktisk chok), erythema multiforme exudative (inklusive Stevens-Johnson syndrom), toksisk epidermal nekrolyse (Lyell syndrom);
andet: hypervitaminose C, metabolisk lidelse, følelse af varme, tør mund, parese af indkvartering, urinretention, døsighed.

Alle bivirkninger af lægemidlet skal rapporteres til lægen..

Symptomer på en overdosis af stoffet skyldes dets bestanddele. Det kliniske billede af akut forgiftning med paracetamol udvikles inden for 6-14 timer efter administration. Symptomer på kronisk forgiftning forekommer 2-4 dage efter en overdosis.

Symptomer på akut paracetamol-forgiftning: diarré, nedsat appetit, kvalme og opkast, ubehag i mavehulen og / eller mavesmerter, øget sved.

Symptomer på chlorphenamin-forgiftning: svimmelhed, agitation, søvnforstyrrelser, depression, kramper.

INTERAKTION MED ANDRE MEDICINER:

C-vitamin:
- øger koncentrationen i blodet af benzylpenicillin og tetracycliner;
- forbedrer absorptionen i tarmene fra jernpræparater (omdanner ferri til jernholdigt); kan øge udskillelsen af ​​jern, når den anvendes sammen med deferoxamin;
- øger risikoen for krystalluri i behandlingen af ​​kortvirkende salicylater og sulfanilamider, bremser udskillelsen af ​​syrer i nyrerne, øger udskillelsen af ​​medikamenter med en alkalisk reaktion (inklusive alkaloider), reducerer koncentrationen af ​​orale prævention i blodet;
- øger den samlede clearance af ethanol;
- ved samtidig brug reducerer det den kronotropiske virkning af isoprenalin;
- kan både øge og mindske virkningen af ​​antikoagulerende stoffer;
- reducerer den terapeutiske virkning af antipsykotiske stoffer (antipsykotika) - phenothiazinderivater, tubulær reabsorption af amfetamin og tricykliske antidepressiva;
- samtidig indtagelse af barbiturater øger udskillelsen af ​​ascorbinsyre i urinen.

Chlorphenaminmaleat:
Chlorphenaminmaleat forbedrer effekten af ​​sovepiller. Antidepressiva, antiparkinson-lægemidler, antipsykotika (fenothiazinderivater) - øger risikoen for bivirkninger (urinretention, mundtørhed, forstoppelse). Glukokortikosteroider - øger risikoen for at udvikle glaukom. Ethanol forbedrer den beroligende virkning af chlorphenaminmaleat.

Paracetamol:
Interaktionen mellem paracetamol og inducerere af mikrosomal oxidation i leveren (phenytoin, ethanol, barbiturater, rifampicin, phenylbutazon, tricykliske antidepressiva) øger produktionen af ​​hydroxylerede aktive metabolitter, hvilket gør det muligt at udvikle svære forgiftninger med små overdoser.

Med paracetamol bidrager ethanol til udviklingen af ​​akut pancreatitis..
Mikrosomale oxidationsinhibitorer (inklusive cimetidin) reducerer risikoen for hepatotoksicitet.

Samtidig administration af diflunisal og paracetamol øger koncentrationen i blodplasmaet til sidstnævnte med 50%, hvilket øger hepatotoksiciteten. Samtidig brug af barbiturater reducerer effektiviteten af ​​paracetamol.
Paracetamol reducerer effektiviteten af ​​urikosuriske lægemidler.

Når du tager metoclopramid, domperidon eller colestyramin, skal du også konsultere din læge.

Ved langvarig brug i doser, der er betydeligt højere end anbefalet, øges sandsynligheden for nedsat lever- og nyrefunktion, og overvågning af perifert blodbillede er nødvendigt.

Paracetamol og ascorbinsyre kan fordreje laboratorieundersøgelser (kvantitativ bestemmelse af glukose og urinsyre i blodplasma, bilirubin, aktivitet af "lever" -transaminaser, LDH).

For at undgå giftig leverskade, bør paracetamol ikke kombineres med alkoholholdige drikkevarer, og de bør også tages af personer, der er tilbøjelige til kronisk alkoholforbrug. Risikoen for at udvikle leverskade stiger hos patienter med alkoholisk hepatose.

Indgivelse af ascorbinsyre til patienter med hurtigt prolifererende og intensivt metastatiske tumorer kan forværre forløbet af processen. Hos patienter med et højt jernindhold i kroppen bør ascorbinsyre anvendes i minimale doser..

Én pose af honning-citron indeholder 1.793 g sukker, hvilket svarer til 0,15 XE.

En pose kamille indeholder 2.058 g sukker, hvilket svarer til 0,17 XE.

Pulver til fremstilling af en opløsning til oral administration, honning-citron og kamille. 5,0 g pulver i en pose med papir / Al / polyethylen.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 15, 16, 20, 30 poser i en papkasse med brugsanvisning.

OPBEVARINGSBETINGELSER:
På et tørt sted ved en temperatur fra 10 til 30 ° C.
Opbevares utilgængeligt for børn!

Hyldeliv: 3 år.
Brug ikke den efter udløbsdatoen.

BETINGELSER FOR VACATION FRA PHARMACIES:
Over disken.

FABRIKANT:
Natur Product Pharma Sp. Zoologisk have.,
st. Podstochisko 30, 07-300 Ostrow Mazowiecka, Polen.
Efter ordre og under kontrol: Natur Product Europe BV, Holland.

REPRÆSENTANDE KONTOR I RUSLAND / ADRESSE FOR ORGANISATIONEN FOR MODTAGERKRAVET:
CJSC Natur Product International
Skt. Petersborg, 197022, St. Etc. Popova, hus 37, bogstav A

Antiinfluenza

AntiGrippin-sammensætning

Udgivelsesformular

Dette stof fremstilles:

  • i form af et oralt, vandopløseligt Antigrippin-pulver i poser på 5 gram nr. 10 i en sekundær pakning;
  • i form af tabletter Antigrippin brusende i plastkasser nr. 10, blister nr. 10 eller strimler nr. 2, nr. 4, nr. 6;
  • i form af tabletter Antigrippin brusende med smagen af ​​grapefrugt eller hindbær i plastkasser nr. 10, blister nr. 10 eller strimler nr. 2, nr. 4, 36;
  • i form af brusende tabletter, Antigrippin til børn i plastkasser nr. 10, blister nr. 10 eller strimler nr. 2, nr. 4, nr. 6.

farmakologisk virkning

Smertestillende (smertestillende), antiallergisk, antipyretisk.

Farmakodynamik og farmakokinetik

Sammensætningen af ​​det kombinerede terapeutiske middel Antigrippin er specielt valgt til den mest effektive behandling af smertefulde tilstande ved infektiøs og inflammatorisk etiologi.

Antipyretisk og smertestillende middel i anilidgruppen - paracetamol - er et antipyretisk og smertestillende (smertestillende) medikament, hvis effektivitet sigter mod at eliminere hovedpine og andre typer smerter samt reducere feber.

Chlorphenamin, som er en gruppe af H1-histaminreceptorblokkere, er kendetegnet ved anti-allergiske virkninger, har gavnlige virkninger på nasal vejrtrækning, reducerer nasal overbelastning og reducerer kløe, nyser, lacrimation og rødme i øjnene.

Virkningerne af C-vitamin (ascorbinsyre) i lægemidlet er koncentreret om regulering af kulhydratmetabolisme og redoxreaktioner samt på at øge kroppens endogene resistens.

Indikationer til brug

Udnævnelsen af ​​Antigrippin er indiceret til den symptomatiske behandling af smertefulde tilstande med infektiøs og inflammatorisk etiologi (influenza, SARS), der opstår med en stigning i temperaturen; nasal overbelastning; hovedpine, muskel- og leddsmerter; kulderystelser; smerter i bihuler og hals.

Kontraindikationer

For alle doseringsformer:

  • erosive og ulcerative patologier i mave-tarmkanalen, som er i den akutte fase;
  • vinkellukning glaukom;
  • høj personlig følsomhed over for medikamentingredienser;
  • udtalt patologi i nyrerne / leveren.

For pulver og brusetabletter:

Til børns brusetabletter:

De følgende patologiske tilstande kræver omhyggelig brug af lægemidlet

For alle doseringsformer:

  • nyre / leversvigt;
  • medfødt hyperbilirubinæmi;
  • glukose-6-phosphatdehydrogenase-mangel;
  • viral hepatitis.

For pulver og brusetabletter:

  • ældre alder;
  • alkoholisk hepatitis.

Til aromastabler:

Bivirkninger

For det meste tolereres behandling med de anbefalede doser Antigrippin uden skadelige virkninger..

I sjældne tilfælde observeres:

  • hovedpine;
  • hypoglykæmi (med mulig udvikling af koma);
  • følelse af træthed;
  • trombocytopeni;
  • kvalme, med eller uden opkast;
  • smerter i epigastrium;
  • urticaria;
  • følelse af varme;
  • anæmi (inklusive hæmolytisk);
  • hypervitaminose;
  • hududslæt / kløe;
  • Quinckes ødem;
  • metaboliske lidelser;
  • tør mund
  • urinretention;
  • parese af indkvartering;
  • døsighed.

Når man tager pulver og aromastabletter, blev det yderligere bemærket:

  • anafylaktoide reaktioner (inklusive anafylaktisk chok);
  • Lyell og / eller Stevens-Johnson syndromer.

Antigrippin, brugsanvisning

Alle doseringsformer af lægemidlet, der tidligere er helt opløst i 200 ml varmt (ikke kogende vand) vand, er beregnet til oral (oral) indgivelse. Den tilberedte opløsning skal drikkes så hurtigt som muligt efter opløsning af medikamentet, bedst mellem måltiderne. Det anbefalede minimum interval mellem doser af et opløst lægemiddel er 4 timer.

Instruktionen til brusende Antigrippin i tabletter og pulver anbefaler, at patienter over 15 år får et 2-3-dages dagligt indtag af den første tablet eller det første pulver. Højst 24 timer kan tages 3 tabletter eller 3 pulvere.

Brugsanvisning af Antigrippin til børn involverer en to-dages daglig indtagelse af ½ tabletter til børn på 3-5 år. Instruktioner til børn 5-10 år anbefaler at tage den første tablet to gange i 24 timer. Børn Antigrippin i en alder af 5-10 år tages 1 tablet 2-3 gange om dagen.

Med patologier i nyrerne / leveren såvel som i alderdom bør intervallet for indtagelse af lægemidlet øges til 8 timer.

Varigheden af ​​brug uden anden læges anvisninger er: som et antipyretikum - 3 dage; som bedøvelse - 5 dage.

Overdosis

Med en længere, mere anbefalet periode med indtagelse af Antigrippin (2-4 dage efter den maksimalt tilladte terapeutiske periode) eller dens anvendelse i høje doser (6-14 timer efter at have taget for store doser), blev der undertiden observeret negative symptomer forbundet med paracetamol. Sådanne virkninger af overdosering kan udtrykkes ved diarré, ubehag i maven, hyperhidrose, kvalme / opkast, mavesmerter. Tegn på en overdosering af chlorphenamin manifesteres af svimmelhed, kramper, søvnforstyrrelse, overexcitation, depression.

Hvis patienten opdager sådanne symptomer, der vises på grund af forkert indtagelse af Antigrippin, skal den ordinerede behandling svare til de observerede negative symptomer.

Interaktion

For Paracetamol:

Den parallelle brug af medikamenter, der er inducere af mikrosomal leveroxidation (phenytoin, barbiturater, ethanol, rifampicin, tricykliske antidepressiva, phenylbutazon) forbedrer produktionen af ​​aktive hydroxylerede metabolitter, som med en ubetydelig overdosis kan føre til dannelse af svære forgiftninger.

Paracetamol reducerer virkningen af ​​uricosuriske lægemidler.

Den kombinerede indtagelse af ethanol (især i store mængder) bidrager til forekomsten af ​​akut pancreatitis.

Den kombinerede administration af Diflunisal øger plasmaindholdet i paracetamol med 50%, hvilket øger hepatotoksiciteten markant.

Mikrosomale oxidationshæmmere (inklusive cimetidin) reducerer risikoen for hepatotoksiske virkninger.

Samtidig brug af barbiturater reducerer den positive virkning af paracetamol.

For chlorphenaminmaleat:

Med den parallelle brug af sovepiller øges deres effektivitet.

Den kombinerede brug af antiparkinson-lægemidler, antidepressiva, antipsykotiske lægemidler øger risikoen for negative bivirkninger (tør mund, urinretention, forstoppelse).

Beroligende virkninger af chlorphenaminmaleat forbedret med ethanol.

Kombineret glukokortikoidbehandling øger risikoen for glaukom.

For ascorbinsyre:

Samtidig behandling med tetracyclin og benzylpenicillin øger deres plasmakoncentration..

Den parallelle anvendelse af sulfonamider og salicylater øger risikoen for dannelse af krystalluri.

Kombineret behandling øger elimineringstiden for medikamenter, der er kendetegnet ved en alkalisk reaktion (inklusive alkaloider).

C-vitamin reducerer serumniveauer af orale prævention og bremser nyres udskillelse af syrer.

En kombineret anvendelse med jernpræparater forbedrer dens intestinale absorption (på grund af omdannelsen af ​​jern til jernholdigt), og også med den komplekse anvendelse af Deferoxamine kan det øge tiden for jernfjernelse.

At tage ascorbinsyre øger den samlede ethanol-clearance.

Fælles brug med isoprenalin nedsætter dets kronotropiske virkning..

Parallelt med antikoagulantia kan deres effektivitet ændres både i den og i den anden retning..

Barbiturater øger renal udskillelse af askorbinsyre.

Samtidig anvendelse med antipsykotika reducerer deres terapeutiske virkning; med tricykliske antidepressiva og amfetamin reducerer deres tubulære reabsorption.

Salgsbetingelser

Alle farmaceutiske former for Antigrippin er OTC-lægemidler..

Opbevaringsbetingelser

Opbevaringstemperaturområdet for alle doseringsformer af lægemidlet skal svare til 10-30 ° C.

Opbevaringstid

36 måneder fra produktionsdatoen (for alle former).

specielle instruktioner

I tilfælde af parallel behandling med Metoclopramid, Colestyramine eller Domperidone, skal du konsultere en læge, inden du tager Antigrippin.

Ved langvarig brug af høje doser Antigrippin øges sandsynligheden for nedsat lever / nyrefunktion markant, hvilket kræver kontrol fra det perifere blod.

At tage ascorbinsyre, ligesom paracetamol, kan påvirke laboratorieundersøgelser (plasmaniveauer af urinsyre, glukose, bilirubin, LDH og leverenzymaktivitet).

Indgivelse af C-vitamin til patienter med hurtigt metastatiske og spredende tumorer kan forværre disse processer..

Patienter, hvis krop indeholder en stor mængde jern, bør tage askorbinsyre i de lavest mulige doser..

Patienter med diabetes skal huske inkluderingen af ​​sukker i et pulverpræparat.