Ibuprofen er et ikke-steroidt medikament med tre virkninger: antiinflammatorisk, antipyretisk og smertestillende, ikke-selektiv blokkering af COX1- og COX2-enzymerne. Det er et af derivaterne af propionsyre. Ibuprofen bruges aktivt i pediatri, begynder i en alder af tre måneder. Særlige egenskaber ved lægemidler i denne gruppe:

  • forårsager ikke afhængighed og udvikling af modstand;
  • påvirker ikke hastigheden af ​​den psykomotoriske reaktion og hæmmer ikke aktiviteten i centralnervesystemet;
  • har en bred vifte af recept til en række patologier.

Farmakologisk gruppe: NSAID.

Sammensætning, fysisk-kemiske egenskaber, pris

Ibuprofen fås i flere doseringsformer, der er beregnet til både oral og kutan brug og rektal indgivelse.

Tabletter

10 tabletter i cellepakker. 2-5 pakker i en pakke pap.

  • Nr. 20 ved 200 mg: 15-17 rubler;
  • Nr. 20 ved 400 mg: 30-40 rubler.

200 eller 400 mg ibuprofen

Suspension Ibuprofen Børnedag (sirup)

I en 100 ml glasflaske med en måleske i en papkasse.

  • 85-95 gnide.

100 mg ibuprofen i 5 ml suspension

stikpiller

5 suppositorier i konturemballage, i et papbundt med 2 emballager.

  • Nr. 10: 60-70 rubler.

60 mg ibuprofen i 1 suppositorium

Gel Ibuprofen

100, 50, 30, 20 g hver i et aluminiumsrør, i en pakke pap

  • 50 g: 80-90 gnid.

50 mg ibuprofen i 1 g gel

Salve Ibuprofen

15 og 25 g hver i et aluminiumsrør, i en pakke pap

  • 25 g: 30 gnid.

50 mg ibuprofen og 100 mg dimethylsulfoxid i 1 g salve

HovedstofHjælpestofferFysisk-kemiske egenskaber
Magnesiumstearat, kartoffelstivelse, siliciumdioxid, vanillin, bivoks, farvestofzorubin, spiselig gelatine, magnesiumhydroxycarbonat, hvedemel, lavmolekylær povidon, titandioxid, sucroseTabletter er lyserosa eller lyserøde, med en skal, bikonveks, to-lag med et tværsnit
Glycerol, polysorbat, sorbitol, citronsyre, natriumsakkarinat, xanthangummi, en opløsning af saltsyre og natriumhydroxid, methylparahydroxybenzoat, propylparahydroxybenzoat, frugtsmag, oprenset vandHomogen suspension, næsten hvid, tyktflydende, med frugtenes aroma
Fast fedtTorpedo suppositorier i hvid eller næsten hvid farve, med en glat overflade
Ethanol, propylenglykoldimexid, carbomer, methylparahydroxybenzoat, triethanolamin, neroliolie, lavendelolie, oprenset vandFarveløs eller gullig transparent gel med en bestemt lugt
Macrogol 1500 og 400Hvid salve med en bestemt lugt

farmakologisk virkning

Det har en smertestillende, antipyretisk og antiinflammatorisk virkning på grund af den kritiske blokering af cyclooxygenase (1 og 2) og hæmning af prostaglandinsyntese (inflammatoriske mediatorer). Den smertestillende effekt er mere udtalt for smerter i forbindelse med inflammatoriske reaktioner. Som med andre NSAID'er er ibuprofen karakteriseret ved antiplateletaktivitet (hæmmer aggregeringen af ​​blodlegemer - blodplader). Ved langvarig behandling er en desensibiliserende virkning mulig.

Når det bruges eksternt, har det også en aktiv smertestillende og antiinflammatorisk virkning. Normaliserer vaskulær permeabilitet, reducerer liberaliseringen af ​​inflammatoriske mediatorer. Dimethylsulfoxid, den anden aktive bestanddel i salven, har en lokal ikke-specifik antiinflammatorisk virkning og forbedrer penetrationen af ​​ibuprofen i det berørte væv.

Farmakokinetik

Med intern administration absorberes medikamentet næsten fuldstændigt fra mave-tarmkanalen, men med samtidig indtagelse af mad aftager absorptionshastigheden. Når den tages på tom mave, nås den maksimale koncentration i blodet efter 45 minutter og efter at have spist - efter 90-150 minutter.

Metabolisme udføres i leveren (op til 90%). Efter absorption omdannes cirka 60% af den inaktive R-form af det aktive stof til en S-form med farmakologisk aktivitet. Det udskilles i urinen i form af inaktive metabolitter (op til 80%), resten udskilles af tarmen.

Når den påføres eksternt, trænger den praktisk talt ikke ind i den systemiske cirkulation. Når den indtages, ophobes det i synovialvæsken.

Indikationer til brug

  • Betændelsessygdomme i rygsøjlen og ledene, inklusive ankyloserende spondylitis, ischias, rheumatoid arthritis, ankyloserende spondylitis, slidgigt, gigtartisk gigt.
  • Smertesyndrom med moderat sværhedsgrad af forskellige oprindelser: migræne, hovedpine, neuralgi, tandpine, postoperativ og traumatisk smerte, primær algomenorrhea.
  • Feber, der ledsager infektioner og forkølelse.
  • Symptomatisk behandling af sygdomme (reduktion af smerter og betændelse), der ikke påvirker udviklingen af ​​patologi.
  • Doseringsformer til ekstern brug er indikeret til lumbago, myalgia, senebetændelse, bursitis, skader, der opstår uden vævsintegritet.

I pediatri bruges lægemidlet som et effektivt antipyretikum, der hjælper med at eliminere febersyndrom med influenza, infektioner i børn, akutte luftvejsinfektioner, reaktioner efter vaccination og andre infektiøse og inflammatoriske ændringer. Effektiv som bedøvelse mod smerte (moderat og mild): hovedpine, ondt i halsen og ørerne og tandpine osv..

Kontraindikationer

  • Overfølsomhed over for en hvilken som helst komponent i ibuprofen-doseringsformer.
  • Overfølsomhed over for andre lægemidler fra NSAID-gruppen (angreb af bronchial obstruktion, urticaria, bronchial astma osv.).
  • Gastrointestinale sygdomme med ulcerøs vævslesioner i det akutte stadium (ulcerøs colitis, mavesår, Crohns sygdom osv.).
  • Betændelse i tarmen.
  • Koagulationsforstyrrelse, herunder hæmofili, hæmoragisk diathese.
  • Genopretningsperiode efter omplantning af koronararterie.
  • GI-blødning, intrakraniel blødning.
  • Alvorlig leversvigt, akut leversygdom.
  • Progressiv nyresygdom.
  • Alvorlig nyresvigt, med kreatininclearance mindre end 30 ml / min og bekræftet hyperkalæmi.
  • Graviditet.
  • Ibuprofen er kontraindiceret til børn under 3 måneder (suspension, suppositorier), op til 6 år (tabletter, gel) og op til 14 år (salve).
  • Krænkelse af hudens integritet (for eksterne former).

Der er ordineret forholdsregler til behandling af følgende grupper af patienter og i nærvær af patologier:

  • Ældre alder;
  • Dårlige vaner (rygning, alkohol);
  • Arteriel hypertension, hjertesvigt og koronar hjertesygdom;
  • Cerebrovaskulær sygdom;
  • Diabetes mellitus, dyslipidæmi;
  • Perifer arteriesygdom;
  • Levercirrose med hypertension i porttypen;
  • Nefrotisk syndrom;
  • Mangel på lever- eller nyrefunktion med kreatininclearance mindre end 60 ml / min.
  • hyperbilirubinæmi;
  • Peptisk mavesår (i remission);
  • H. pylori-infektion;
  • Gastropati, enteritis, colitis;
  • Blodpatologier af ukendt oprindelse (anæmi, leukopeni);
  • Langvarig behandling med lægemidler fra NSAID-gruppen;
  • Samtidig behandling med hormonelle lægemidler (antikonceptiva, prednison), antikoagulantia (inklusive warfarin), antiplatelet (clopidogrel, aspirin), selektive serotonin genoptagelsesinhibitorer (paroxetin, citalopram, sertralin);
  • Alvorlige somatiske sygdomme;
  • Amningstid.

Dosis

  • Tabletter - brugsanvisningen til ibuprofen tabletter indikerer, at morgendosen tages før måltider, skylles ned med vand. De resterende doser - efter måltider skylles ned med vand.
  • Suspension - anvendes oralt, efter at have spist. Ryst grundigt inden brug. Den krævede mængde af lægemidlet måles med en måleske eller sprøjte.
  • Suppositorier - doseringsformen påføres rektalt, indføres forsigtigt suppositoriet i anus.
  • Gel - en strimmel med 4-10 cm gel påføres på problemområdet og gnides grundigt. Når det bruges til børn fra 6 til 12 liter (ældre er lig med voksne), påføres en strimmel med 2-4 cm gel på huden i det berørte område og gnides.
  • Salve - en lille strimmel salve (op til 5-10 cm) påføres problemområdet og gnides grundigt, indtil den er helt absorberet i huden.

Affjedring

Børn 3-6 måneder (5-7,5 kg): 2,5 ml to gange om dagen.

Intervallet mellem doser - 6 timer.

Kurset i behandling af smerter er ikke mere end 5 dage, feber er ikke mere end 3 dage.

stikpiller

Gel og salve

Tabletter

  • Voksne børn fra 12 år: 200 mg tre gange-fire gange om dagen.
  • De første doser tillades ved 400 mg tre gange om dagen.
  • Den maksimale daglige dosis er 1200 mg.
Børn 6 (mere end 20 kg) -12 liter: 200 mg tre gange-fire gange om dagen.

Intervaller mellem doser for voksne og børn over 12 liter - mindst 4 timer, for kategorien børn 6-12 liter - 6 timer.

Kursus - højst 5 dage.

  • Børn 6-12 måneder (7-9 kg): 2,5 ml tre gange fire gange om dagen.
  • Børn 12 måneder-3 l (10-15 kg): 5 ml tre gange om dagen.
  • Børn 3-6 l (16-20 kg): 7,5 ml tre gange om dagen.
  • Børn 6-9 l (21-29 kg): 10 ml tre gange om dagen.
  • Børn 9-12 l (30-40 kg): 15 ml tre gange om dagen.
Reaktioner efter vaccination:
  • børn under 1 år - 1 lys;
  • børn over 1 år - endnu et lys 6 timer efter det første.
Eliminering af smerter og feber. Enkeltdosis: 5-10 mg pr. 1 kg af barnets kropsvægt med en frekvens på tre til fire gange om dagen. Den maksimale dosis er ikke over 30 mg pr. 1 kg vægt pr. Dag.

  • Børn 3-9 måneder (5,5-8,0 kg): 1 suppositorium tre gange om dagen med et interval mellem administration på 6-8 timer.
  • Børn 9-24 m (8,0-12,5 kg): 1 suppositorium fire gange om dagen med et interval på 6 timer.
Interval mellem administrationer - 6-8 timer.
Voksne og børn fra 12 liter bruger stoffet op til fire gange om dagen, børn 6-12 liter - tre gange om dagen.

Interval mellem applikationer - 4 timer.

Brugsanvisningen til salve og gel Ibuprofen angiver anvendelsesforløbet i 2-3 uger.

Bivirkninger

  • Mave-tarmkanal: gastropatiske symptomer, udtrykt ved mavesmerter, tør mund, halsbrand, kvalme, opkast, nedsat appetit, diarré, flatulens, forstoppelse. Lejlighedsvis forekommer ulceration i slimhinden i maven og tarmene med en mulig ekstremt sjælden komplikation i form af blødning og perforering såvel som pancreatitis (disse reaktioner er sandsynligvis ved langvarig behandling). Fra leveren kan hepatitis udvikle sig.
  • Åndedrætsorganer: bronkospasme, dyspnø.
  • Sanseorganer: høretab, ringe eller tinnitus, sløret syn, dobbelt syn, tør hornhinde, hævelse af øjenlågene og konjunktiva.
  • Central og perifer NS: svimmelhed, hovedpine, søvnforstyrrelse, irritabilitet, forvirring, depression, psykomotorisk agitation. I sjældne tilfælde udvikler personer med autoimmune patologier aseptisk meningitis.
  • Hjerte-kar-system: hypertension, hjertesvigt, takykardi.
  • Udskillelsessystem: allergisk nefritis, akut nyresvigt, ødemer, blærebetændelse, polyuri.
  • Allergiske reaktioner, der er karakteristiske for eksterne former: et hududslæt af typen erytem og urticaria, prikken, Quinckes ødem, kløe i huden. Sjældent - anafylaktisk chok, exudativ erythema multiforme, bronchospasme, allergisk rhinitis, eosinophilia.
  • Hæmatopoietisk system: anæmi, agranulocytose, trombocytopenisk purpura, thrombocytopeni og leukopeni.
  • Andre reaktioner - øget sved.

Laboratorieindikatorer:

  • Forøgelse: blødningstid, serumkreatininkoncentration, "lever" transaminaseaktivitet.
  • Fald: koncentrationer af glukose, hæmoglobin, hæmatokrit, kreatininclearance.

Overdosis

Med et betydeligt overskud af doser af medikamentet til intern brug udvikler sig følgende symptomer: epigastrisk smerte, døsighed, opkast, hovedpine, tinnitus, metabolisk acidose, koma, trykfald, tachycardia, atrieflimmer. Inpatientbehandling.

Drug interaktion

  • Ibuprofen anbefales ikke ved samtidig behandling med andre NSAID'er;
  • Når der ordineres med antikoagulantia, øges risikoen for blødning;
  • Når man interagerer med serotonin-genoptagelsesblokkere, øges risikoen for blødning fra fordøjelseskanalen;
  • Ved samtidig behandling med cephalosporiner øges hyppigheden af ​​hypoprothrombinæmi, risikoen for nefro- og hepatotoksiske effekter øges;
  • Ved behandling med inducere af mikrosomal oxidation øges risikoen for forgiftning;
  • Barbiturater og præparater med ethanol øger koncentrationen af ​​ibuprofen i blodplasma;
  • Reducerer effekten af ​​vasodilatatorer, furosemid og hydrochlorthiazid;
  • Øger aktiviteten af ​​antiplateletmidler, indirekte antikoagulantia, fibrinolytika, hypoglykæmiske lægemidler og insulin, sulfonylureaderivater;
  • Colestyramin og antacida reducerer absorptionen af ​​ibuprofen;
  • Koffein forbedrer den smertestillende effekt af ibuprofen.

Analoger

Nurofen (tabletter, gel, suppositoris-suspension), Nurofen forte, Mig 400, Dolgit, Advil, Ibufen.

Brugsanvisning IBUPROFEN (IBUPROFEN)

Frigivelsesform, sammensætning og emballering

Lyserøde overtrukne tabletter med en bikonveks overflade, ujævnighed er tilladt.

1 fane.
ibuprofen200 mg

Hjælpestoffer: povidon K25, magnesiumstearat, kartoffelstivelse, akvarium ™ lyserød foretrukket (hydroxypropylmethylcellulose (HPMC) 6cP, copovidon, polydextrose, polyethylenglycol 3350, capric / capric triglycerider), titandioxid, carmoazine E 122.

10 stykker. - blisteremballager (5) - pakker af pap.
10 stykker. - blisteremballage (150) - papkasser.

farmakologisk virkning

Lægemidlet har en smertestillende, antiinflammatorisk, antipyretisk effekt. Det hæmmer cyclooxygenase I og II, hvilket blokerer syntesen af ​​prostaglandiner. Den smertestillende effekt skyldes et fald i intensiteten af ​​inflammation, et fald i produktionen og et fald i algogeniciteten af ​​bradykinin, mest udtalt i inflammatoriske smerter; antiinflammatorisk - ved at gribe ind i forskellige dele af patogenesen af ​​inflammation (øget vaskulær permeabilitet normaliseres, mikrocirkulation forbedres, histamin, bradykinin og andre formidlere af inflammation reduceres, ATP-dannelse hæmmes, hvilket fører til et fald i energiforsyningen i den inflammatoriske proces); antipyretisk effekt er forbundet med et fald i excitabiliteten af ​​de varmestyrende centre i diencephalon. Alvorligheden af ​​den antipyretiske virkning afhænger af den indledende kropstemperatur og dosis. Omvendt inhiberer blodpladeaggregation. Ved reumatoid arthritis påvirker det hovedsageligt de ekssudative og til dels proliferative komponenter i den inflammatoriske reaktion, har en hurtig og udtalt smertestillende effekt, reducerer hævelse, morgenstivhed og begrænset mobilitet i leddene. Ved primær dysmenorrhea reducerer det det intrauterine tryk og hyppigheden af ​​uterus sammentrækninger. Med en enkelt dosis varer effekten op til 8 timer.

Farmakokinetik

Det absorberes godt fra mave-tarmkanalen. Absorption reduceres lidt, når du tager medicinen efter et måltid. Tiden til at nå Cmax i plasma, når det tages på tom mave, er 45 minutter, når det tages efter måltider - 1,5-2,5 timer, i synovialvæske - 2-3 timer (hvor det skaber højere koncentrationer end i plasma). Kommunikation med plasmaproteiner er 90% hos nyfødte - 30-40%. Det gennemgår et presystem og post-system metabolisme i leveren. Efter absorption transformeres ca. 60% af den farmakologisk inaktive R-form af ibuprofen langsomt til den aktive S-form. Isoenzymet af CYP2C9 deltager i stofskiftet. Fremkalder mikrosomale leverenzymer CYP3A4, CYP3A5 og CYP3A7 (frekvensen af ​​enzymatiske reaktioner stiger 10-12 gange). Det har en to-fase elimineringskinetik med T 1/2 2-2,5 timer (til retardformer - op til 12 timer). Det udskilles med nyrerne (uændret højst 1%) og i mindre grad - med galden. Krydser morkagen godt.

Indikationer til brug

Inflammatoriske og degenerative sygdomme i muskuloskeletalsystemet:

  • reumatoid arthritis, reaktiv synovitis med deformerende slidgigt, psoriasisgigt, giktisk gigt, ankyloserende spondylitis (ankyloserende spondylitis), neuralgisk amyotrofi (Personage-Turner sygdom), panniculitis.

Smertesyndrom:

  • myalgia, arthralgia, ossalgia, arthritis, radiculitis, migræne, hovedpine (inklusive menstruationssyndrom) og tandpine, smerter med kræft, neuralgi, tendovaginitis, bursitis, post-traumatisk og postoperativt smertesyndrom, ledsaget af betændelse, kirurgiske operationer i tandpleje. Algodismenorea, en inflammatorisk proces i bækkenet, inkl. adnexitis, fødsel (som et smertestillende og tocolytisk middel).

Feber-syndrom med forkølelse og infektionssygdomme.

Doseringsregime

Inde efter et måltid. Doseringsregimet indstilles individuelt afhængigt af indikationerne. Den første daglige dosis tages før måltiderne, vaskes med en tilstrækkelig mængde vand til hurtigt at absorbere lægemidlet. De resterende doser tages i løbet af dagen efter at have spist (gradvis absorption).

Voksne:

  • med slidgigt, psoriasisartrit og ankyloserende spondylitis - 2-3 tabletter (400-600 mg) 3-4 gange om dagen. Ved reumatoid arthritis - 4 tabletter (800 mg) 3 gange om dagen;
  • ved bløddyrskader, forstuvning op til 8 tabletter pr. dag (1600 mg / dag) i flere doser.

Med algodismenorrhea - 2 tabletter (400 mg) 3-4 gange om dagen; med moderat smerte - op til 6 tabletter (1200 mg / dag) i flere doser.

For børn over 12 år er den indledende dosis 1 tablet 3 gange om dagen, den maksimale dosis er 6 tabletter (1200 mg) og derefter 1-2 tabletter pr. Dag.

Børn i alderen 6-12 år (vejer mere end 20 kg), kun som foreskrevet af lægen - 1 tablet (200 mg) højst 4 gange om dagen.

Sådan sænkes kropstemperaturen:

  • for voksne 1-2 tabletter (200-400 mg) pr. dosis, for børn 1 tablet (200 mg) pr. dosis.

For voksne er den maksimale enkeltdosis 4 tabletter (800 mg), den maksimale daglige dosis er 1800 mg.

For børn over 12 år er den maksimale enkeltdosis 3 tabletter (600 mg), den maksimale daglige dosis er 1200 mg.

For børn i alderen 6-12 år (med en kropsvægt på mere end 20 kg) er den maksimale enkeltdosis 1 tablet (200 mg), den maksimale daglige dosis er 800 mg.

Bivirkninger

Fra mave-tarmkanalen:

  • kvalme, opkast, NSAID-gastropati (mavesmerter, halsbrand, nedsat appetit, diarré, flatulens, smerter og ubehag i det epigastriske område), mavesår i slimhinden i mave-tarmkanalen (i nogle tilfælde kompliceret af perforering og blødning);
  • irritation, tørhed i mundslimhinden eller smerter i munden, mavesår i slimhinden i tandkødet, afthous stomatitis, pancreatitis, forstoppelse, hepatitis.

Fra åndedrætsorganerne:

  • åndenød, bronkospasme.

Fra sanserne:

  • høretab, ringe eller tinnitus, reversibel toksisk optisk neuritis, sløret visuel opfattelse eller diplopi, tørre og irriterede øjne, hævelse i bindehinden og øjenlågene (allergisk genesis), scotoma.

Fra det centrale og perifere nervesystem:

  • hovedpine, svimmelhed, søvnløshed, angst, nervøsitet og irritabilitet, psykomotorisk agitation, døsighed, depression, forvirring, hallucinationer, sjældent - aseptisk meningitis (oftere hos patienter med autoimmune sygdomme).

Fra det kardiovaskulære system:

  • hjertesvigt, takykardi, forhøjet blodtryk.

Fra urinvejen:

  • akut nyresvigt, allergisk nefritis, nefrotisk syndrom (ødemer), polyuri, cystitis.

Allergiske reaktioner:

  • hududslæt (normalt erytematisk, urticaria), kløe, angioødem, anafylaktoide reaktioner, anafylaktisk chok, bronkospasme, feber, multiforme eksudativt erythem (inklusive Stevens-Johnson syndrom), toksisk epidermal nekrolyse, erythema nekrolyse, (syndrom) allergisk rhinitis.

Fra de hæmopoietiske organer:

  • anæmi (inklusive hæmolytisk, aplastisk), trombocytopeni og thrombocytopenisk purpura, agranulocytose, leukopeni.

Andet:

  • forbedring af sved.

Risikoen for mavesår i mave-tarmslimhinden, blødning (mave-tarmkanal, tandkirtel, livmoder, hæmoroid), synshandicap (synssygdomme i farver, scotomer, amblyopia) øges ved langvarig brug i store doser.

Kontraindikationer

Overfølsomhed, erosiv og ulcerøs sygdom i mave-tarmkanalen (inklusive mavesår og duodenalsår i det akutte stadium, ulcerøs colitis, mavesår, Crohns sygdom - ulcerøs colitis), komplet eller ufuldstændig kombination af bronkial astma, tilbagevendende polypose af næse og paranasale bihuler og intolerance over for acetylsalicylsyre eller andre ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler (inklusive historie), blodkoagulationsforstyrrelser (inklusive hæmofili, forlænget blødningstid, tendens til blødninger, hæmoragisk diatese), aktiv mave-tarmkanal tarmblødning; alvorlig nyresvigt (kreatininclearance mindre end 30 ml / min), progressiv nyresygdom, alvorlig leversvigt eller aktiv leversygdom, tilstand efter podning af koronararterie, bekræftet hyperkalæmi, inflammatorisk tarmsygdom, graviditet (III trimester), amning, børn under 6 år år gammel.

Omhyggeligt. Levercirrose med portalhypertension, hyperbilirubinæmi, mavesår i mave og tolvfingertarmen (historie), gastritis, enteritis, colitis; lever- og / eller nyresvigt, nefrotisk syndrom; kronisk hjertesvigt, arteriel hypertension; koronar hjertesygdom, cerebrovaskulær sygdom, dyslipidæmi / hyperlipidæmi, diabetes mellitus, perifer arteriel sygdom, rygning, kronisk nyresvigt (kreatininclearance 30-60 ml / min), tilstedeværelse af H. pylori-infektion, langvarig brug af NSAID'er, alkoholisme, alvorlige somatiske sygdomme, samtidig administration af orale glukokortikosteroider (inklusive prednison), antikoagulantia (inkl. warfarin), antiplateletmidler (inklusive clopidogrel), selektive serotonin genoptagelsesinhibitorer (inklusive citalopram, fluoxetin, paroxetin, sertralin), blodsygdomme med ukendt etiologi (leukopeni og anæmi), graviditet (I-II trimester), børn fra 6-12 år.

specielle instruktioner

For at forhindre udvikling af NSAID'er anbefales gastropati kombineres med PgE (misoprostol) præparater. Hvis det er nødvendigt at bestemme 17-ketosteroider, skal lægemidlet seponeres 48 timer før undersøgelsen..

Patienter med alvorlig nedsat lever- og nyrefunktion (regelmæssig overvågning af bilirubin, transaminaser, kreatinin, nyrekoncentration) med hypertension og kronisk hjertesvigt (daglig overvågning af diurese, kropsvægt, blodtryk). Ethanol anbefales ikke under behandlingen..

For at reducere risikoen for uønskede hændelser fra mave-tarmkanalen, skal den minimale effektive dosis anvendes med et mindst mulig kort forløb.

Under behandlingen er det nødvendigt at kontrollere billedet af perifert blod og den funktionelle tilstand i leveren og nyrerne. Når symptomer på gastropati vises, indikeres omhyggelig monitorering, herunder esophagogastroduodenoscopy, en blodprøve med bestemmelse af hæmoglobin, hæmatokrit, fækal okkult blodanalyse.

Brug under graviditet og amning. Tag ikke medicinen i III-trimester af graviditeten. Brug af lægemidlet i I- og II-trimestrene af graviditeten er muligt, når den forventede fordel for moren opvejer den potentielle risiko for fosteret. Under amning er en enkelt anvendelse om nødvendigt langvarig brug i høje doser (mere end 800 mg) bør beslutte om afslutning af amning.

Påvirkning af evnen til at køre køretøjer og andre potentielt farlige mekanismer. Patienter skal afstå fra alle aktiviteter, der kræver øget opmærksomhed, hurtige mentale og motoriske reaktioner..

Overdosis

Symptomer

  • mavesmerter, kvalme, opkast, sløvhed, døsighed, depression, hovedpine, tinnitus, metabolisk acidose, koma, akut nyresvigt, nedsat blodtryk, bradykardi, takykardi, atrieflimmer, åndedrætsstop.

Behandling:

  • gastrisk skylning (kun inden for en time efter indtagelse), aktivt kul, alkalisk drik, tvungen diurese, symptomatisk terapi (korrektion af syre-base-tilstand, blodtryk).

Drug interaktion

Mikrosomale oxidationsinducere (phenytoin, ethanol, barbiturater, rifampicin, phenylbutazon, tricykliske antidepressiva) øger produktionen af ​​hydroxylerede aktive metabolitter, hvilket øger risikoen for alvorlige hepatotoksiske reaktioner.

Mikrosomale oxidationshæmmere reducerer risikoen for hepatotoksicitet. Reducerer den hypotensive aktivitet af vasodilatatorer (inklusive langsomme calciumkanalblokkere og angiotensin-omdannende enzyminhibitorer), natriuretisk og diuretisk aktivitet af furosemid og hydrochlorothiazid. Reducerer effektiviteten af ​​urikosuriske medikamenter, forbedrer virkningen af ​​indirekte antikoagulantia, blodplader, fibrinolytika (øget risiko for hæmoragiske komplikationer).

Ved interaktion med mineralocorticosteroider. glukokortikosteroider, colchicin, østrogen, ethanol kan forårsage ulcerogene virkninger med blødning. Forbedrer effekten af ​​orale hypoglykæmiske lægemidler og insulin. Antacida og colestyramin reducerer absorptionen af ​​ibuprofen. Øger koncentrationen i digoxin, lithium og methotrexat i blodet.

Koffein forbedrer den smertestillende effekt af ibuprofen. Ved samtidig administration af ibuprofen reducerer det den antiinflammatoriske og antiplatelet-virkning af acetylsalicylsyre (det er muligt at øge forekomsten af ​​akut koronarinsufficiens hos patienter, der får små doser af acetylsalicylsyre som et blodplade-middel efter påbegyndelse af ibuprofen).

Når det ordineres med antikoagulantia og trombolytiske lægemidler (alteplase, streptokinase, urokinase), øges risikoen for blødning samtidig.

Cefamandol, cefaperazon, cefotetan, valproinsyre, plicamycin øger forekomsten af ​​hypoprothrombinemia.

Myelotoksiske stoffer øger lægemidlets hematotoksicitet. Cyclosporin- og guldpræparater øger virkningen af ​​ibuprofen på Pg-syntese i nyrerne, hvilket manifesteres ved en stigning i nefrotoksicitet.

Ibuprofen øger plasmakoncentrationen af ​​cyclosporin og sandsynligheden for dets hepatotoksiske virkninger.

Lægemidler, der blokerer for tubulær sekretion, reducerer udskillelsen og øger plasmakoncentrationen af ​​ibuprofen.

Ved samtidig brug af ibuprofen sammen med kaliumsparende diuretika - risikoen for at udvikle hyperkalæmi; sammen med andre ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler - øges risikoen for at udvikle bivirkninger fra mave-tarmkanalen.

Ibuprofen tabletter - brugsanvisning

Ibuprofen i tabletter er en meget populær medicin, der giver dig mulighed for at lindre smerter og feber på kortest mulig tid. Derudover har lægemidlet gode antiinflammatoriske egenskaber, og det bruges ofte til den komplekse behandling af forskellige sygdomme af viral og bakteriel karakter. Ibuprofen, hvis brugsanvisning indeholder de mest komplette oplysninger, har bestået alle de nødvendige laboratorieundersøgelser, og dens effektivitet er blevet testet med tiden..

Sammensætning og beskrivelse

Det aktive stof i lægemidlet er ibuprofen. 1 tablet indeholder 200 mg eller 400 mg.

Der er også inkluderet yderligere komponenter, disse er:

  • Kartoffelstivelse som et bindemiddel.
  • Calcium- og magnesiumstearat. Disse stoffer har emulgerende og formende egenskaber..
  • Povidon med absorberende og bakteriostatiske egenskaber.
  • Polyvinylalkohol som fortykningsmiddel.
  • Talc, som er et inert blødt fyldstof med antibakterielle og absorberende egenskaber.
  • Lecithin, hvilket reducerer risikoen for rus.
  • Titandioxid som et kosttilskud.

Aktivt stof

Det aktive stof ibuprofen er et fenylpropionsyrederivat. Det blev først syntetiseret i 1962 i USA. Lægemidlet hører til gruppen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler. Oprindeligt blev medicinen kun dispenseret efter recept. Men efter at have udført flere laboratorieundersøgelser, blev stoffet fundet at være sikkert, og siden 1983 optrådte det i apoteker, der blev solgt.

Ibuprofen absorberes næsten fuldstændigt i fordøjelseskanalen og begynder at arbejde inden for en time. Hvis det tages samtidig med mad, bremses denne proces endvidere markant. Det aktive stof er i stand til at reducere syntesen af ​​prostaglandiner. Disse stoffer er formidlere af smerte, betændelse og termoreaktioner i kroppen..

Ibuprofen metaboliseres i leveren, og yderligere metabolitter udskilles næsten fuldstændigt gennem nyrerne, med ca. 10% af dem uændrede. Nogle udskilles gennem tarmen. Processen tager cirka en dag.

Frigivelsesformularer

Ibuprofen sælges på apoteker i form af biconvex tabletter på 200 mg eller 400 mg. De er dækket med en lyserød skal, og 2 lag er tydeligt synlige på udskæringen. Tabletter er i blisterpakninger, der er pakket i kartonpakker på 2, 5, 10 stykker. Du kan også købe 50 tabletter i tonede glasskruer..

Derudover kan Ibuprofen findes ved salg i tabletter med langvarig frigivelse (800 mg hver) og i resorptionstabletter (200 mg hver).

Indikationer for brug af tabletter

Brugsanvisningen til ibuprofen indeholder information om, at værktøjet bruges til at lindre smerter, betændelse og varme ved mange sygdomme. Dette skyldes, at det aktive stof spreder sig gennem blodkarene, hvilket betyder, at det kan påvirke alle organer og systemer i den menneskelige krop.

Oftest ordineres ibuprofen til sygdomme i muskuloskeletalsystemet. Med det kan du lindre leddsmerter. Et effektivt middel er mod muskelsmerter..

Derudover vises det:

  • Med hovedpine. Medicinen hjælper med at lindre ubehag ved migræne. Det lindrer spasmer, reducerer smerteintensiteten på kort tid..
  • Med tandpine. Lægemidlet anbefales til brug, før man besøger en læge, når smerter pludselig opstår. Værktøjet bruges også til at lindre smerter efter procedurer, for eksempel efter tandekstraktion. Det er effektivt i kompleks terapi i behandlingen af ​​inflammatoriske processer.
  • Ved forhøjede temperaturer. Effektiviteten af ​​medicinen til at aflaste varmen er baseret på dens antiinflammatoriske egenskaber. En funktion er dens evne til at slå temperaturen ned i lang tid..
  • I behandlingen af ​​forkølelse.

Brugsanvisningen viser også andre alvorlige sygdomme til behandling af ibuprofen, som kan bruges. Især er det inkluderet i kompleks terapi til infektiøse og inflammatoriske sygdomme i ENT-organer, adnexitis, proctitis osv..

Kontraindikationer

Lægemidlet har en række alvorlige kontraindikationer. Derfor anbefales det at undersøge brugsanvisningen nøje for ikke at skade. Medicinen i tabletter er ikke ordineret til børn under 6 år. Der er også vægtbegrænsninger for børn under 12 år. Med forsigtighed bør folk over 60 år tage stoffet. Kontraindikationer gælder også for 3 semestre af graviditeten. I 1-2 trimester er indlæggelse kun mulig efter aftale med lægen. Det er forbudt at gennemføre ibuprofen-behandling med individuel intolerance eller overfølsomhed over for NSAID-lægemidler.

Det er nødvendigt at nægte behandling med:

forværring af erosive og ulcerative sygdomme i mave-tarmkanalen;

hjertesvigt trin 3-4;

patologier i leveren og nyrerne;

problemer med det vestibulære apparat og høretab;

sygdomme i synsnerven;

leukopeni og thrombocytopenia;

blødningsforstyrrelser;

Brugsanvisning og dosering

Lægemidlet skal ordineres individuelt af lægen. Dette tager hensyn til sværhedsgraden af ​​sygdommen og patientens tilstand.

Børn over 12 år og voksne ordineres normalt til behandling af forskellige sygdomme:

  • 200 mg: en tablet 3-4 gange om dagen.
  • 400 mg: en tablet 2-3 gange om dagen.

Den maksimale daglige dosis bør således ikke overstige 1200 mg. For børn i alderen 6 til 12 år kan ibuprofen ordineres, hvis deres kropsvægt er over 20 kg. I dette tilfælde har de lov til at tage en tablet op til 4 gange om dagen. Men på samme tid bør intervallet mellem doserne ikke være mindre end 6 timer.

Bivirkninger og overdosering

På trods af det faktum, at ibuprofen betragtes som relativt sikker, indeholder instruktionerne information om mulige bivirkninger. Som regel øges deres risici med en overdosis.

Forstyrrelser kan observeres i forskellige systemer i den menneskelige krop:

  • Dyspnø og bronchospasme.
  • Mavesmerter, diarré, kvalme, opkast og forskellige dyspeptiske lidelser. I alvorlige tilfælde med forværring af kroniske sygdomme i maven kan der forekomme ulceration på slimhinden i fordøjelsesorganet..
  • En krænkelse af den auditive opfattelse, der udtrykkes ved forekomsten af ​​tinnitus og hørehæmning. Synsproblemer og øjenirritation kan også forekomme..
  • Hovedpine og svimmelhed. Søvnløshed kan forekomme. Kombinationen af ​​sådanne faktorer fører til udvikling af kronisk træthed, nervøsitet, irritabilitet og depression. I alvorlige tilfælde forvirring eller hallucinationer.
  • Hjertesvigt, hypertension og takykardi.
  • Akut nyresvigt, ødemer, inflammatoriske processer i nyrerne og blæren.
  • Allergiske reaktioner, der resulterer i hududslæt, irritation og kløe. I alvorlige tilfælde kan Quinckes ødem og andre livstruende allergiske patologier udvikle sig..

Hvis forstyrrelsen er opstået på grund af en overdosis, er gastrisk skylning obligatorisk. Proceduren er desuden kun effektiv inden for en time efter indtagelse af medicinen. Derudover ordineres absorberende stoffer og alkalisk drik. I alvorlige tilfælde skal du ringe til en ambulance.

Kompatibel med antibiotika og andre tabletter.

Antibiotika er antimikrobielle stoffer. De ordineres til behandling af mange sygdomme forårsaget af skadelige bakterier. Da den inflammatoriske proces altid forekommer på baggrund af sådanne patologier, er det muligt at fremskynde den terapeutiske virkning med lægemidler med antiinflammatoriske egenskaber. Ibuprofen hører til denne gruppe. På trods af dette skal kun en læge ordinere kompleks terapi, selvmedicinering er meget farligt.

Når man ordinerer ibuprofen, tages der nødvendigvis hensyn til dets interaktion med andre grupper af lægemidler. Brugsanvisning indeholder detaljerede oplysninger om dette. Især skal du vide, at når du tager lægemidlet med acetylsalicylsyre, øges risikoen for bivirkninger fra mave-tarmkanalen. Kombinationen med thrombolytiske stoffer er farlig, fordi der kan forekomme blødning.

Ibuprofen og alkohol

Eksperter hævder utvetydigt, at det er uønsket at tage alkohol, når ibuprofen bruges, instruktionen advarer om dette. Dette skyldes primært, at både alkoholholdige drikkevarer og ibuprofen indeholder xenobiotika. Disse stoffer fremskynder biokemiske reaktioner i kroppen. Men det er meget vigtigt, at deres koncentration svarer til normen. Overskridelse af det fører til et fald i lægemidlet, antiinflammatoriske og antipyretiske egenskaber.

Derudover øges risikoen for bivirkninger på baggrund af alkoholforbruget markant. Neuropsykiatriske lidelser forekommer ofte på grund af alvorlig hovedpine, svimmelhed og følelsesmæssige udbrud. Alkohol i kombination med ibuprofen har en stærk irriterende effekt på maveslimhinden, hvilket kan føre til komplikationer.

Graviditet

Ibuprofen, brugsanvisningen advarer om dette, det er uønsket at bruge under graviditet. Men kategoriske kontraindikationer gælder kun for tredje trimester. Dette lægemiddel kan udløse uterusammentrækninger og begyndelsen af ​​for tidligt fødsel. Men lige så ofte opstår den modsatte situation, der er forbundet med et fald i mængden af ​​fostervand, hvilket fører til en forsinkelse i graviditeten og komplicerer fødselsprocessen.

Med omhu skal ibuprofen behandles i første trimester. Dette skyldes det faktum, at på dette tidspunkt dannes alle de indre organer og systemer i fosteret. Brug af medicin kan forstyrre naturlige processer og forårsage udvikling af medfødte afvigelser hos det ufødte barn.

Det er tilladt at tage lægemidlet ifølge indikationer kun i andet trimester, når placentabarrieren dannes. Men dette skal tage hensyn til egenskaberne ved kvindens krop i perioden med at føde et barn. Kun en enkelt dosis af lægemidlet tillades til enhver tid at lindre akut smerte. En lille dosis giver dig mulighed for at lindre smerter og skader ikke.

Ibuprofen under amning

Instruktioner til anvendelse af ibuprofen viser, at lægemidlet er tilladt under amning. Eksperter tilskriver dette, at det aktive stof i et lille rumfang trænger ind i modermælken. Derudover påvirker det ikke smagen, så der er ingen problemer med fodring. Men trods dette, om brugen af ​​stoffet, skal du først konsultere en læge.

Normalt må stoffet tages med amning, hvis en kvinde har en høj temperatur, hvilket kan være et symptom på forskellige sygdomme, for eksempel mastitis. I begge tilfælde efter lægens skøn kan behandlingen variere. Som regel er standardmetoden at ordinere lægemidlet i overensstemmelse med brugsanvisningen til en voksen. Drik en tablet med en lille mængde vand.

Det er vigtigt at følge reglerne for indtagelse af medicinen. Dette vil minimere mængden af ​​midler i modermælken. Ibuprofen skal tages umiddelbart efter fodring, da dets maksimale mængde i blodet påvises cirka to timer efter indtagelse, og derefter metaboliseres det aktive stof i leveren og udskilles gennem nyrerne.

Ibuprofen til børn

Det er umuligt at behandle børn under 6 år med ibuprofen i tabletter. Der er også visse vægtbegrænsninger. Det er tilladt at udføre medikamentelt behandling, hvis barnets vægt efter 6 år er over 20 kg. Ellers forlænges kontraindikationer for at tage ibuprofen, dette bekræftes af instruktionerne, indtil 12 år.

Det er meget vigtigt ikke at overskride den maksimalt tilladte daglige dosis. 200 mg tabletter til børn under 12 år bør ikke tage mere end 4 stykker pr. Dag i fire opdelte doser. Intervallet mellem modtagelser skal være mindst 4 timer.

Under alle omstændigheder er det nødvendigt at overvåge barnets tilstand under brug af ibuprofen, selv med overholdelse af doktoralsanbefalinger. Som bekræftet i praksis forekommer meget ofte bivirkninger. Nogle gange observeres hovedpine og søvnløshed, hvilket forværrer babyens generelle tilstand. Fordøjelsessystemet reagerer ofte negativt på medicin. Dette udtrykkes ved mavesmerter og forskellige dyspeptiske lidelser. Med en disponering for allergiske reaktioner kan behandling med hududslæt, irritation og kløe vises. Hvis der findes nogen ubehagelige symptomer, skal brugen af ​​stoffet kasseres og konsulteres en læge.

Ibuprofen ibuprofen

Side effekt

  • anafylaktisk chok;
  • anæmi (inklusive hæmolytisk, aplastisk);
  • tørre og irriterede øjne;
  • forvirring af bevidsthed;
  • synsnedsættelse: toksisk skade på synsnerven, sløret syn eller dobbelt syn
  • anafylaktoide reaktioner;
  • stigning i blodtryk;
  • Quinckes ødem;
  • leukopeni;
  • trombocytopeni og thrombocytopenisk purpura;
  • hududslæt (normalt erytematøs eller urticaria);
  • agranulocytose;
  • svimmelhed;
  • kløende hud;
  • takykardi;
  • hovedpine;
  • nervøsitet og irritabilitet;
  • hørselsnedsættelse: høretab, ringe eller tinnitus;
  • feber;
  • hallucinationer;
  • smerter i munden;
  • mavesår i tandkødets slimhinde;
  • hjertefejl;
  • allergisk nefritis;
  • dyspnø;
  • psykomotorisk agitation;
  • konjunktival ødemer og øjenlåg (allergisk genesis);
  • depression;
  • irritation eller tørhed i mundslimhinden;
  • NSAID-gastropati (mavesmerter, kvalme, opkast, halsbrand, nedsat appetit, diarré, flatulens, forstoppelse; sjældent - ulceration i mave-tarmslimhinden, som i nogle tilfælde er kompliceret af perforation og blødning);
  • bronkospasme;
  • døsighed;
  • angst;
  • søvnløshed;
  • allergisk rhinitis;
  • forbedring af sved.

Sammensætning og form for frigivelse

Klinisk og farmakologisk gruppe: NSAID'er.

  • Ibuprofen tabletter er runde, glatte, bikonvekse hvide. Hver tablet indeholder 200 mg eller 400 mg aktiv ingrediens. Hjælpestoffer - magnesiumstearat, talkum, lactose, kartoffelstivelse, kolloid siliciumdioxid, Povidon 25. 10, 20 og 100 stykker pr. Pakning;
  • Ibuprofen belagte tabletter med vedvarende frigivelse. Hver tablet indeholder 800 mg aktiv ingrediens. 7, 14 og 60 stykker pr. Pakke;
  • Sugetabletter. Hver tablet indeholder 200 mg aktiv ingrediens..

Hver tablet indeholder: aktiv ingrediens: ibuprofen - 200 mg; hjælpestoffer: kartoffelstivelse, magnesiumstearat, calciumstearat, povidon, opadra ΙΙ (indeholder polyvinylalkohol, delvist hydrolyseret, talkum, macrogol 3350, lecithin, titandioxid (E 171)).

Under graviditet og amning

Ibuprofen er det valgte stof mod smerter og varme under graviditet, fordi det i denne periode er mere sikkert for en kvindes krop end de fleste andre smertestillende og antipyretika..

I de første 2 trimestere af graviditeten påvirker det ikke negativt fosterets udvikling, provoserer ikke blødning (i modsætning til aspirin) og udgør ikke en trussel om spontanabort. I sidste trimester af graviditeten er indtagelse af medikamentet kontraindiceret.

Ibuprofen under amning påvirker ikke mælkens kvalitet og sekretion, så det kan bruges til behandling af ammende kvinder.

Indikationer for anvendelse af ibuprofen

Ibuprofen er indiceret til:

  • Symptomatisk behandling af influenza og SARS;
  • slidgigt;
  • Psoriasisartrit;
  • Cervikal spondylose;
  • Barre-Lieu syndrom;
  • Cervikal migræne;
  • Bursite;
  • Ankyloserende spondylitis;
  • Neuralgisk amyotrofi;
  • Myalgi;
  • Nefrotisk syndrom;
  • Postural hypotension (når du tager antihypertensive medikamenter);
  • Feber af forskellige etymologier;
  • Traumatisk betændelse i blødt væv og muskuloskeletalsystem;
  • Vertebral arteriesyndrom;
  • neuralgi
  • tendinitis;
  • hæmatomer.

Ibuprofen er også indikeret i behandlingen af ​​ligamentøse forstuvninger, reumatoid arthritis, radiculitis og artikulært syndrom (med forværring af gigt).

Som adjuvans er Ibuprofen indiceret til anvendelse i:

  • Lungebetændelse;
  • Postoperativ, tandpine og hovedpine;
  • Infektiøse og inflammatoriske ØNH-sygdomme - faryngitis, betændelse i mandler, rhinitis, laryngitis, bihulebetændelse;
  • Bronkitis;
  • pannikulitis
  • Primær dysmenorrhea;
  • Algodismenorea;
  • Inflammatoriske processer i bækkenet;
  • adnexitis.

Hvad hjælper ibuprofen

Indikationer til brug inkluderer:

  • det er beregnet til symptomatisk behandling, hvilket reducerer smerter og betændelse på brugstidspunktet, påvirker ikke udviklingen af ​​sygdommen;
  • betændelsessygdomme i led og rygsøjle (inklusive reumatoid arthritis, ankyloserende spondylitis, slidgigt, gigtartisk gigt);
  • febersyndrom med "forkølelse" og infektionssygdomme;
  • moderat smertsyndrom af forskellige etiologier (herunder hovedpine, migræne, tandpine, neuralgi, myalgia, postoperativ smerte, post-traumatisk smerte, primær algomenorrhea).

specielle instruktioner

Behandling med lægemidlet (i form af tabletter) skal udføres i den minimale effektive dosis på et kort forløb. Under langvarig behandling er det påkrævet at overvåge den funktionelle tilstand af nyrerne og leveren samt billedet af perifert blod.

Hvis der opstår tegn på gastropati, er det nødvendigt med omhyggelig overvågning, herunder en generel blodprøve for hæmoglobin, en esophagogastroduodenoscopy, en analyse af afføring for okkult blod. Under behandling anbefales det ikke ethanol. Gelen bør ikke påføres beskadigede slimhinder (undgå kontakt med øjne), hud eller en åben såroverflade.

Efter påføring af lægemidlet bør en okklusiv forbinding ikke anvendes. Vask hænderne grundigt efter brug af gelen. Patienter skal afstå fra enhver aktivitet, der kræver øget koncentration af opmærksomhed, motorisk og mental reaktion..

Brugsanvisning

Ibuprofen tages efter måltider inde..

Tabletter

Tildel børn over 12 år og voksne patienter inde, 3-4 gange om dagen. For at opnå en hurtig terapeutisk effekt kan dosis af lægemidlet øges til 400 mg (2 tabletter) 3 gange om dagen. Dernæst reduceres den daglige dosis af Ibuprofen til 600-800 mg. Det anbefales, at morgendosen tages før måltider, vaskes med vand (for hurtigere absorption af lægemidlet).

De resterende doser indtages i løbet af dagen efter et måltid. Den maksimalt tilladte daglige dosis er 1200 mg (højst 6 tabletter på 24 timer). En gentagen dosis bør tages højst 4 timer senere. Varigheden af ​​brugen af ​​tabletter er højst 5 dage.

Børn fra 6 til 12 år får ordineret 1 tablet. højst 4 gange om dagen. Ibuprofen kan kun bruges, hvis barnets kropsvægt er mere end 20 kg. Intervallet mellem indtagelse af lægemidlet skal være mindst 6 timer (daglig dosis højst 30 mg / kg).

For børn fra 12 år og voksne patienter påføres en strimmel gel 4-10 cm lang på det berørte område og gnides med lette bevægelser, indtil de absorberes. Genbrug af ibuprofen er kun mulig efter 4 timer og ikke mere end 4 gange om dagen. Børn fra 6 til 12 år påfører en strimmel gel, der er 2-4 cm lang (ikke mere end 3 gange om dagen) på det berørte område. Behandlingsvarigheden er 2-3 uger.

Affjedring

Doseringsregimet indstilles individuelt, afhængigt af sværhedsgraden af ​​de kliniske manifestationer af sygdommen. For voksne patienter er en enkelt dosis, når det tages rektalt eller oralt, 200-800 mg, med en frekvens på 3-4 gange om dagen. Den maksimale daglige dosis er 2,4 g. For børn - 20-40 mg / kg kropsvægt pr. Dag i flere doser. Varigheden af ​​ekstern brug af lægemidlet er 2-3 uger.

Stearinlys

Suppositorier bruges rektalt. Ved feber og smerter afhænger dosis af barnets alder og kropsvægt. En enkelt dosis ibuprofen er 5-10 mg / kg kropsvægt 3-4 gange dagligt. Den maksimale daglige dosis bør ikke være mere end 30 mg / kg kropsvægt pr. Dag.

Børn i alderen 3-9 måneder (med kropsvægt fra 5,5 kg til 8,0 kg) ordineres 1 supp. (60 mg) 3 gange om dagen med et interval på 6-8 timer. Den maksimale dosis er ikke over 180 mg pr. Dag. Børn i alderen 9 måneder til 2 år (med en kropsvægt på 8,0 kg til 12,5 kg) ordineres 1 supp. (60 mg) 4 gange om dagen med et interval på 6 timer.

Den maksimale dosis af lægemidlet er højst 240 mg pr. Dag. Ved feber efter immunisering ordineres børn under 1 år 1 supp. Efter 1 år - et yderligere. om 6 timer. Behandlingens varighed afhænger af lægemidlets formål.

farmakologisk virkning

Det har smertestillende, antipyretiske og antiinflammatoriske virkninger på grund af den udelukkende blokering af cyclooxygenase (1 og 2) og hæmning af prostaglandinsyntese (inflammatoriske mediatorer).

Når det bruges eksternt, har det også en aktiv smertestillende og antiinflammatorisk virkning. Normaliserer vaskulær permeabilitet, reducerer liberaliseringen af ​​inflammatoriske mediatorer. Dimethylsulfoxid, den anden aktive bestanddel i salven, har en lokal ikke-specifik antiinflammatorisk virkning og forbedrer penetrationen af ​​ibuprofen i det berørte væv.

Drug interaktion

Samtidig brug af ibuprofen sammen med acetylsalicylsyre og andre NSAID'er anbefales ikke. Ved samtidig administration af ibuprofen reducerer det den antiinflammatoriske og antiplatelet-virkning af acetylsalicylsyre (det er muligt at øge forekomsten af ​​akut koronarinsufficiens hos patienter, der får små doser af acetylsalicylsyre som et blodplade-middel efter påbegyndelse af ibuprofen).

Når det ordineres med antikoagulantia og trombolytiske lægemidler (alteplase, streptokinase, urokinase), øges risikoen for blødning på samme tid. Samtidig anvendelse med serotonin-genoptagelsesinhibitorer (citalopram, fluoxetin, paroxetin, sertralin) øger risikoen for alvorlig gastrointestinal blødning.

Farmakologiske egenskaber

Det aktive stof i lægemidlet er ibuprofen, et derivat af phenylpropionsyre. Lægemidlet er mest effektivt mod inflammatorisk smerte. Den antipyretiske virkning er ganske tæt på acetylsalicylsyre. Undertrykker blodpladeadhæsion, forbedrer mikrosirkulationen og reducerer betændelse.

Ved ekstern brug har salve en stærk smertestillende effekt, hvilket reducerer hyperæmi, morgenstivhed og hævelse. Lægemidlet er inkluderet på listen over de vigtigste lægemidler fra Verdenssundhedsorganisationen, dets effektivitet og sikkerhed er blevet undersøgt og klinisk testet..