Priser i online apoteker:

Coldrex er et kombineret lægemiddel til symptomatisk behandling af akutte luftvejssygdomme med slimløsende, smertestillende, dekongestant og antipyretisk effekt..

Slip form og sammensætning

Coldrex fås i følgende former:

  • Tabletter - orange-hvid, to-lags, kapselformet, undertiden med hvide indeslutninger i det orange lag, mærket “Coldrex” på den ene side (5, 6 eller 12 stykker i blister, i en papkasse med 1 eller 2 blister; 4 eller 8 stykker).. i en blister, 1 blister i et plastikbundt-låg);
  • Pulver til oral opløsning - med citronsmag (5 g poser, 5 poser i en pakke).
  • Tabletter: paracetamol - 500 mg, ascorbinsyre - 30 mg, terpinghydrat - 20 mg, koffein - 25 mg, phenylephrinhydrochlorid - 5 mg;
  • Pulver: paracetamol - 750 mg, ascorbinsyre - 60 mg, fenylephrinhydrochlorid - 10 mg.
  • Tabletter: majsstivelse, opløselig stivelse, kaliumsorbat, povidon, stearinsyre, farvestof, natriumlaurylsulfat, talkum;
  • Pulver: citronsyre, natriumcitrat, natriumsaccharinat, saccharose, aroma, farvelægning.

Indikationer til brug

Coldrex bruges til at eliminere følgende symptomer på forkølelse og influenza:

  • Hovedpine;
  • Feber;
  • Muskel- og leddsmerter;
  • kuldegysninger;
  • Ondt i halsen og bihuler;
  • Nasal trængsel.

Kontraindikationer

Lægemidlet i form af et pulver til fremstilling af en opløsning til oral administration er kontraindiceret til børn under 12 år og med øget følsomhed over for komponenterne.

Kontraindikationer for brugen af ​​Coldrex i form af tabletter er:

  • Sygdomme i blodsystemet;
  • Arteriel hypertension;
  • Diabetes;
  • tyreotoksikose;
  • Genetisk mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase;
  • Svær nyre- og / eller leverdysfunktion;
  • Samtidig anvendelse med andre midler, der inkluderer paracetamol;
  • Overfølsomhed over for stofferne i lægemidlet.

Dosering og administration

Tabletterne tages oralt. Børn over 12 år og voksne Coldrex ordineres 2 tabletter op til 4 gange om dagen, børn 6-12 år - 1 tablet op til 4 gange om dagen.

Pulveret opløses i et glas varmt vand og tilsætter om ønsket sukker eller honning. Anbefalet dosis - 1 pose 4 gange om dagen.

Uden lægelig rådgivning bruges lægemidlet i højst 5 dage. Overskrid ikke den anbefalede dosis. Hvis symptomerne vedvarer i mere end 5 dage, skal du kontakte en specialist.

Bivirkninger

Ved doser, der ikke overstiger anbefalet, tolereres Coldrex normalt godt..

Paracetamol har sjældent uønskede bivirkninger. Allergiske reaktioner forekommer undertiden i form af urticaria, hududslæt og angioødem. Overtrædelser af blodbillede er sjældent mulige, og ved langvarig brug og overskridelse af den anbefalede dosis af lægemidlet kan nefrotoksiske og hepatotoksiske virkninger observeres.

Under påvirkning af fenylephrin er bivirkninger fra fordøjelsessystemet (kvalme) og hjerte-kar-systemer mulige (en svag stigning i blodtryk, hovedpine og hjertebanken, der opstår efter tilbagetrækning af medikament).

specielle instruktioner

Ved overdreven brug af kaffe eller te i den periode, hvor stoffet tages, kan der opstå nervøs spænding og irritabilitet..

Under behandlingen skal man afholde sig fra at drikke alkoholholdige drikkevarer. Lægemidlet anbefales ikke til patienter med kronisk alkoholisme..

Børn under 6 år må kun give lægemidlet efter konsultation af en læge.

Drug interaktion

Coldrex bør ikke tages sammen med betablokkere, monoaminoxidaseinhibitorer, tricykliske antidepressiva og inden for 2 uger efter, at de er trukket tilbage.

Ved samtidig brug af barbiturater, rifampicin, carbamazepin, diphenin, zidovudin og andre inducere af mikrosomale leverenzymer øges sandsynligheden for at udvikle hepatotoksisk virkning.

Domperidon og metoclopramid øger absorptionshastigheden af ​​paracetamol, cholestyramin - reducerer.

Coldrex er kompatibel med anti-astma og antibakterielle stoffer samt andre smertestillende midler.

Betingelser for opbevaring

Opbevares på et tørt sted. Opbevares utilgængeligt for børn..

Holdbarhed på tabletter 4 år, pulver - 3 år.

Har du fundet en fejl i teksten? Vælg det, og tryk på Ctrl + Enter.

Coldrex

Coldrex er et kombinationsmiddel til den symptomatiske behandling af akutte luftvejsinfektioner. Det har antipyretisk, smertestillende, dekongestant, slimløsende virkning.
Paracetamol blokerer cyclooxygenase, reducerer GHG-indhold, lindrer smerter og sænker kropstemperatur, ascorbinsyre kompenserer for tabet af C-vitamin, der ledsager de indledende stadier af akutte respiratoriske virale infektioner, fenylephrinhydrochlorid begrænser perifere kar og forhindrer udvikling af hævelse (sympatomimetisk virkning), terpinghydrat forbedrer bronchial sekretion, koffein forbedrer den smertestillende effekt af paracetamol.

Indikationer til brug:
Coldrex anbefales til symptomatisk behandling af forkølelse og influenza (lindring af hovedpine, kuldegysninger, næseoverbelastning, bihule i smerter og ondt i halsen).

Anvendelsesmåde:
Coldrex taget oralt, skyllet ned med varmt vand; voksne - 2 tabletter. (højst 4 gange om dagen), børn 6-12 år - 1 bord. op til 4 gange om dagen.

Bivirkninger:
Bivirkninger ved brug af Coldrex er: allergiske reaktioner (hududslæt, angioødem, urticaria); sjældent (på grund af fenylephrin): hypertension (hovedpine, kvalme, opkast, diarré, søvnløshed, hjertebanken).

Kontraindikationer:
Kontraindikationer for brugen af ​​lægemidlet Coldrex er: overfølsomhed (inklusive over for individuelle bestanddele af stoffet), alvorlige overtrædelser af leveren eller nyrerne, hypertension, hypertyreoidisme, diabetes, hjertesygdom.

Graviditet:
Udnævnelsen af ​​Coldrex i disse perioder er kun mulig, hvis den forventede fordel for moren opvejer den potentielle risiko for fosteret eller barnet.

Interaktion med andre stoffer:
Coldrex er uforenelig med tricykliske antidepressiva og betablokkere.

Overdosis:
Symptomer på en overdosis af paracetamol i de første 24 timer: blekhed, kvalme, opkast, anorexia og mavesmerter.

Leveren kan blive synlig 12 til 48 timer efter en overdosis. Nedsat glukosemetabolisme og metabolisk acidose kan forekomme. Ved alvorlig forgiftning kan leversvigt ledsages af encephalopati og føre til koma og død. Akut nyresvigt kan udvikle sig, selv i fravær af alvorlig skade på leveren. Hjerterytmi blev også noteret. Leverskader er mulig hos voksne, der har taget 10 g eller mere paracetamol, og hos børn, der har taget mere end 150 mg / kg kropsvægt.
Høje doser koffein kan forårsage hovedpine, rysten, nervøsitet og irritabilitet..
En overdosis af fenylephrin kan forårsage hovedpine, blekhed og højt blodtryk; refleks bradykardi, kvalme og opkast er også mulig..
I tilfælde af overdosering er det nødvendigt med akut medicinsk behandling. Oral methionin aboacetylcystein intravenøst ​​kan have en positiv effekt inden for 48 timer efter en overdosis. Støttende foranstaltninger bør også træffes generelt..

Opbevaringsbetingelser:
Coldrex anbefales at opbevares utilgængeligt for børn ved en temperatur på højst 25 ° C..
Udløbsdato: 3 år.

Udgivelsesformular:
Tabletter: 12 stk. emballeret.

Struktur:
1 tablet Coldrex indeholder paracetamol 500 mg, phenylephrine hydrochlorid 5 mg, koffein 25 mg, terpinghydrat 20 mg, ascorbinsyre 30 mg;
hjælpestoffer: opløselig stivelse, majsstivelse, povidon, kaliumsorbat, natriumlaurylsulfat, solnedgang solnedgangsfarvestof gul (E110), stearinsyre, talkum.

Derudover:
Coldrex anbefales ikke til børn under 6 år uden at konsultere en læge. Det bør ikke ordineres til patienter, der tager eller tager MAO-hæmmere i de sidste 2 uger. Det kan ikke kombineres med tricykliske antidepressiva, betablokkere og andre paracetamolholdige medikamenter.

Coldrex pulver og piller

Coldrex er en gruppe medikamenter til hurtig lindring af de vigtigste symptomer på forkølelse og virussygdomme samt hjælper med at lette sygdomsforløbet og forhindre udvikling af deres komplicerede forløb (udvikling og udvikling af otitis media, bihulebetændelse, bronkitis, lungebetændelse).

I denne artikel vil vi overveje, hvorfor læger ordinerer Coldrex, herunder instruktioner til brug, analoger og priser på dette lægemiddel på apoteker. Hvis du allerede har brugt Coldrex, skal du give feedback i kommentarerne.

Slip form og sammensætning

Klinisk og farmakologisk gruppe: et lægemiddel til symptomatisk behandling af akutte luftvejssygdomme. Lægemidlet fås i form af Coldrex tabletter, Coldrex HotRem og Coldrex MaxGripp pulver, Coldrex Broncho sirup og Coldrex Knight.

1 pakke Coldrex HotRem Lemon Powder indeholder:

  • 750 mg paracetamol;
  • 60 mg ascorbinsyre;
  • 10 mg phenylephrinhydrochlorid;

Yderligere ingredienser: natriumcitrat, saccharose, natriumsaccharinat, citronsyre, quinolin gul, smag citron og citron tetraram 100%.

Sammensætningen af ​​Coldrex-tabletter inkluderer:

  • 500 mg paracetamol;
  • 30 mg ascorbinsyre;
  • 25 mg koffein;
  • 20 mg terpinhydrat;
  • 5 mg phenylephrinhydrochlorid;

Hjælpestoffer: povidon, natriumlaurylsulfat, majsstivelse og opløselig stivelse, stearinsyre, kaliumsorbat, talkum, farvestof.

Hvad bruges Coldrex til??

Coldrex anbefales at tage for at fjerne symptomerne på forkølelse og influenza, og mere præcist i tilfælde:

  • akut form for tracheitis;
  • forhøjet kropstemperatur;
  • hovedpine;
  • tør hoste;
  • ubehag i led og muskler;
  • nasal overbelastning;
  • bronkitis;
  • smerter i halsen og bihuler.

farmakologisk virkning

Coldrex tabletter er et kombineret præparat. Paracetamol har en smertestillende og antipyretisk effekt, fenylefrin reducerer hævelse i slimhinderne i næsehudene, hvilket letter vejrtrækningen, koffein har en generel tonisk effekt, askorbinsyre (C-vitamin) udgør det øgede behov for C-vitamin til forkølelse og influenza.

Terpinghydrat øger sekretionen af ​​bronkier, fremmer evakuering af slim fra luftvejene, svækker hostefleksen Der er ingen data om den beroligende virkning af aktive ingredienser.

Brugsanvisning

Indholdet af 1 pose skal hældes i et glas varmt vand (ca. 250 ml), omrøres, indtil det er helt opløst, hvis nødvendigt kan du tilføje koldt vand eller sukker.

  • Pulver. Voksne anbefales at tage 1 pose hver 4-6 time, men ikke mere end 4 poser inden for 24 timer. Intervallet mellem doser skal være mindst 4 timer.
  • Pulver. Børn over 12 år får ordineret 1 pose hver 6. time, men ikke mere end 3 poser inden for 24 timer.
  • Tabletter. Voksne og børn over 12 år ordineres med 2 tabletter. op til 4 gange om dagen. Børn i alderen 6-12 år - 1 fane. op til 4 gange om dagen.

Lægemidlets maksimale varighed er 5 dage.

Kontraindikationer

Lægemidlet i form af et pulver til fremstilling af en opløsning til oral administration er kontraindiceret til børn under 12 år og med øget følsomhed over for komponenterne.

Kontraindikationer for brugen af ​​Coldrex i form af tabletter er:

  1. Genetisk mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase;
  2. Svær nyre- og / eller leverdysfunktion;
  3. Samtidig anvendelse med andre midler, der inkluderer paracetamol;
  4. Sygdomme i blodsystemet;
  5. Arteriel hypertension;
  6. Diabetes;
  7. tyreotoksikose;
  8. Overfølsomhed over for stofferne i lægemidlet.
  9. Graviditet og amning.

Med forsigtighed bør lægemidlet bruges under graviditet og under amning.

Bivirkninger

I anbefalede doser tolereres medikamentet normalt godt. Paracetamol har sjældent en bivirkning. Allergiske reaktioner er undertiden mulige, for eksempel hududslæt, urticaria, angioødem. Sjældent - blodbillede forstyrrelser.

Ved langvarig brug ud over den anbefalede dosis kan hepatotoksiske og nefrotoksiske effekter observeres. Acetalcystein er en specifik modgift til paracetamolforgiftning..

Phenylephrin kan forårsage kvalme, hovedpine, en svag stigning i blodtrykket og i sjældne tilfælde hjertebanken, der opstår efter tilbagetrækning af medicin. Overdreven forbrug af te eller kaffe, mens du tager Coldrex, kan forårsage irritabilitet og nervøs spænding..

Overdosis

Når man bruger overdreven doser af lægemidlet hos patienter, noteres udvikling af kvalme, opkast, hovedpine, blekhed i huden, arteriel hypertension. Med en yderligere stigning i dosis kan leversvigt udvikles ved brug af mere end 10 poser af lægemidlet, udvikling af encephalopati, metabolisk acidose og koma er mulig på samme tid.

Drug interaktion

Ved samtidig brug af Coldrex med nogle lægemidler kan der opstå bivirkninger:

  • Diphenin, barbiturater, rifampicin, carbamazepin, zidovudin og andre inducere af mikrosomale leverenzymer: øget risiko for hepatotoksicitet;
  • Domperidon, metoclopramid: øget absorptionshastighed af paracetamol;
  • Colestyramin: fald i absorptionshastigheden af ​​paracetamol.

Samtidig brug af Coldrex med betablokkere, tricykliske antidepressiva og monoaminoxidaseinhibitorer anbefales ikke. Mellem doser af lægemidler skal der observeres en pause på mindst 14 dage..

Analoger Coldrex

Præparater med en lignende virkningsmekanisme inkluderer Maksikold, Neoflu, Flucodex, Adjikold, Antiflu, Antigrippin, Flupostad, Flupplu, Coldfire og andre.

Den gennemsnitlige pris på KOLDREKS i apoteker (Moskva) er 165 rubler.

Brug i barndommen

Kontraindikation: børn under 12 år.

Betingelser for opbevaring

Lægemidlet anbefales at opbevares på et sted utilgængeligt for børn ved en temperatur på ikke over 25 ° C. Udløbsdato - 3 år.

Apoteks-feriebetingelser

Lægemidlet er godkendt til brug som et middel til OTC.

Interessant nok hjælper coldrex i tabletter med influenza? Del hvor hurtigt du begynder at føle dig bedre? Hvor mange dage kan jeg drikke? Eller er det bedre at købe poser med det samme? Væsken ser ud til at blive absorberet hurtigere...

Dette stof tages bedst i særlige tilfælde, når du har brug for at fjerne symptomerne på influenza eller forkølelse på kort tid. Med udviklingen af ​​en virusinfektion kan Coldrex ikke helbrede sygdommen effektivt, så jeg foretrækker arbidol eller amixin som et antiviralt middel i kombination med folkemedicin. Derudover kan det have en negativ indflydelse på leveren, og i min alder kommer den ikke tilbage..

Coldrex

Brugsanvisning:

Priser i online apoteker:

Coldrex er et kombineret lægemiddel, der har smertestillende, antipyretiske og generelle tonicvirkninger, reducerer hævelse af slimhinder og bihuler (dvs. letter åndedræt) og genopfylder det øgede behov for vitamin C. Det bruges til den symptomatiske behandling af akutte luftvejssygdomme (ARI).

Slip form og sammensætning

Coldrex doseringsform - tabletter til oral indgivelse (kapselformet, to-lags, orange-hvide, hvide flekker på det orange lag er mulige. På den ene side er der Coldrex-mærket i form af prægning):

  • 5 stk. i blister, i en plastik bundt-låg 1 eller 2 blister;
  • 6 stk. i blister, i en papkasse 1 eller 2 blemmer;
  • 6 stk. i blister, i en plastik bundt-låg 1 eller 2 blister;
  • 8 stk. i blister, i en plastik bundt-låg 1 eller 2 blister;
  • 12 stk. i blister, i en papkasse 1 eller 2 blemmer;
  • 12 stk. i plastemballage-dæksler, der indeholder 2 blister (i en - 4 stk., i den anden - 8 stk.).

Aktive ingredienser i lægemidlet (i 1 tablet):

  • Paracetamol - 500 mg;
  • Ascorbinsyre - 30 mg;
  • Koffein - 25 mg;
  • Terpinghydrat - 20 mg;
  • Phenylephrinhydrochlorid - 5 mg.

Hjælpekomponenter: kaliumsorbat, povidon, natriumlaurylsulfat, majsstivelse, opløselig stivelse, talkum, stearinsyre og farvestof.

Indikationer til brug

Coldrex er beregnet til at fjerne følgende symptomer på forkølelse og influenza:

  • Feber;
  • kuldegysninger;
  • Hovedpine;
  • Smerter i bihulerne i næsen og halsen;
  • Nasal overbelastning;
  • Led- og muskelsmerter.

Kontraindikationer

Brug af Coldrex er kontraindiceret i følgende tilfælde:

  • Alvorligt nedsat lever- eller nyrefunktion;
  • Sygdomme i blodsystemet;
  • Genetisk mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase;
  • Arteriel hypertension;
  • Diabetes;
  • tyreotoksikose;
  • Samtidig brug af andre lægemidler, der indeholder paracetamol;
  • Overfølsomhed over for lægemidlet.

Coldrex anbefales ikke til kronisk alkoholisme.

Børn bør ikke gives til børn under 6 år.

Dosering og administration

Lægemidlet skal tages oralt.

Børn over 12 år og voksne ordineres 2 tabletter op til 4 gange om dagen. Børn 6-12 år - 1 tablet op til 4 gange om dagen.

Du kan tage Coldrex i højst 5 dage. Hvis symptomerne vedvarer, skal du kontakte en læge..

Bivirkninger

Når du tager medicinen i anbefalede doser, forekommer sjældent bivirkninger.

I nogle tilfælde bemærkes allergiske reaktioner, der manifesteres, herunder hududslæt, urticaria, angioødem.

I nogle tilfælde kan paracetamol forårsage en krænkelse af blodbillede.

Ved langvarig brug af Coldrex i doser, der overstiger de anbefalede, er der sandsynlighed for hepatotoksiske og nefrotoksiske virkninger.

Eventuelle bivirkninger på grund af phenylephrin, som er en del af stoffet (passerer efter det er taget tilbage):

  • Fordøjelsessystem: kvalme;
  • Hjerte-kar-system: Højt blodtryk, hovedpine, undertiden - hjertebanken.

Hvis du ved et uheld tager for høj dosis af Coldrex, skal du straks søge lægehjælp, selvom du har det godt. I tilfælde af overdosering kan følgende symptomer bemærkes: blekhed i huden, svedtendens, mavesmerter, kvalme, opkast, hjertearytmier. Efter 1-2 dage kan der forekomme tegn på leverskade, der er sandsynlighed for at udvikle leversvigt og koma. I løbet af de første 4 timer efter indtagelse af en overdreven dosis af lægemidlet skal gastrisk skylning udføres, symptomatisk yderligere behandling. Et specifikt modgift mod paracetamol er acetylcystein..

specielle instruktioner

Overskrid ikke den anbefalede dosis..

Under behandlingen skal:

  • Begræns forbruget af te eller kaffe, fordi misbrug kan forårsage nervøs spænding og irritabilitet;
  • Undgå at drikke alkoholholdige drikkevarer som samtidig brug af Coldrex og ethanol kan føre til giftig leverskade.

Drug interaktion

Colestyramin reducerer absorptionshastigheden af ​​paracetamol, og domperidon- og metoclopramidforøgelse.

Coldrex er kontraindiceret til at tage samtidig med betablokkere, tricykliske antidepressiva, monoaminoxidaseinhibitorer og inden for 14 dage efter, at de er annulleret.

Risikoen for hepatotoksicitet øges med samtidig indgivelse af barbiturater, rifampicin, carbamazepin, zidovudin, diphenin og andre inducere af mikrosomale leverenzymer..

Betingelser for opbevaring

Opbevares utilgængeligt for børn og beskyttet mod fugt..

Opbevaringstid - 4 år..

Har du fundet en fejl i teksten? Vælg det, og tryk på Ctrl + Enter.

Coldrex - brugsanvisning, sammensætning, indikationer, bivirkninger, analoger og pris

Luftvejssygdomme er lettere at behandle ved de første manifestationer. Hvis du har symptomer på forkølelse eller infektion, kan du bruge Coldrex. Hver af dens former sælges frit på apoteker. Behandling med dette lægemiddel underlagt doseringsregimet og producentens instruktioner forårsager ikke negative reaktioner. Kontakt en læge for at undgå uheldige sundhedseffekter..

Brugsanvisning Coldrex

Coldrex tolereres generelt godt af patienter, og derfor anbefaler læger ofte det til de første manifestationer af luftvejssygdomme. For at behandlingen skal være effektiv, skal lægemidlet tages i nøje overensstemmelse med instruktionerne. Afvigelser fra den anbefalede doseringsregime, brug i nærvær af kontraindikationer, kan medføre en række negative konsekvenser.

Coldrex sammensætning

Lægemidlet udleveres i form af tabletter, sirup eller vandopløseligt pulver. Hver form for medicin har en bestemt sammensætning:

Phenylephrin, koffein, C-vitamin, Paracetamol.

Majsstivelse, povidon, natriumlaurylsulfat, stearinsyre, kaliumsorbat, farvestof.

Paracetamol, ascorbinsyre, phenylephrinhydrochlorid.

Citronsyre, saccharose, natriumcyclamat, majsstivelse, natriumcitrat, smag, natriumsaccharin.

C-vitamin, Paracetamol, Phenylephrin.

Aromastof, natriumcitrat, citronsyre, natriumsaccharinat, majsstivelse, natriumcyklamat, farvestof, kolloid siliciumdioxid, saccharose.

Melasse, dextrose, iseddike, natriumcyclamat, macrogol 300, farvestof, natriumbenzoat, tinktur af rød paprika, aromastoffer, natriummetabisulfit, acesulfam K, stjerne anisfrøolie, xanthangummi, levomenthol, racemisk kamfer, vand.

Paracetamol, promethazinhydrochlorid, dextromethorphanhydrobromid.

Ethanol (96%), natriumcyclamat, flydende dextrose, macrogol 300, aromatiseret olie, acesulfam K, surt natriumcitrat, farvestoffer, natriumbenzoat, vand.

Farmakodynamik og farmakokinetik

Egenskaber ved lægemidlet på grund af dets sammensætning. De aktive komponenter i lægemidlet har følgende farmakodynamik og farmakokinetik:

  • Paracetamol er et smertestillende middel, hvis virkning er baseret på hæmningen af ​​syntesen af ​​prostaglandiner i det centrale nervesystem. Stoffet har en effekt på hypothalamus, har en antipyretisk effekt. Paracetamol absorberes i mave-tarmkanalen, dens biosyntese forekommer i leveren. Urin udskilles.
  • Ascorbinsyre - kompenserer for manglen på C-vitamin, der er karakteristisk for de indledende stadier af infektionssygdomme, normaliserer permeabiliteten af ​​kapillærer, styrker kroppens immunsystem. Stoffets absorption forekommer i fordøjelseskanalen, hvorefter det hurtigt transporteres gennem vævene. Ascorbinsyrerester udskilles under vandladning.
  • Koffein har en stimulerende effekt på centralnervesystemet og mavesekretionsfunktion, hjælper med at reducere blodpladeaggregation, vasodilatation, forbedrer den smertestillende effekt af paracetamol og øger urinproduktionen. Efter oral administration absorberes stoffet let. Den maksimale koncentration af koffein i blodplasma forekommer efter 60 minutter. Stoffets eliminationshalveringstid er 3,5 timer..
  • Phenylephrin hjælper med at lette vejrtrækningen, lindre hævelse i næseslimhinden. Absorption forekommer uensartet i mave-tarmkanalen. Stoffets biotilgængelighed, når det tages oralt, mindskes. Phenylephrin udskilles i urin.

Indikationer til brug

Lægemidlet ordineres for at lindre symptomer på almindelig forkølelse og influenza. I henhold til brugsanvisningen bekæmper medicinen flere manifestationer af sygdommen:

  • muskelsmerter og ledssmerter;
  • høj kropstemperatur;
  • nasal overbelastning;
  • hovedpine;
  • kulderystelser;
  • ondt i halsen, bihuler.

Dosering og administration

Alle former for Coldrex skal tages oralt på den måde, der er angivet i instruktionerne. Den anbefalede kursusvarighed og dosering skal overholdes nøje for at reducere risikoen for bivirkninger. Hvis du har brug for at forlænge behandlingsvarigheden, opdage uønskede symptomer, skal du konsultere en specialist.

Coldrex tabletter

Børn over 12 år og voksne ordineres 2 tabletter Coldrex 4 gange om dagen. Et barn i alderen 6-12 år vises en pille fire gange om dagen. Det er forbudt at overskride den anbefalede dosis af lægemidlet. Den maksimale varighed af behandling med forkølelse og influenza med tabletter er 5 dage. Hvis symptomerne vedvarer, skal du konsultere en specialist for at ændre behandlingsstrategien eller øge medicinforløbet.

Sirup

Som slimløsende middel, der bidrager til udskillelsen af ​​bronkier, ordineres Broncho sirup til ældre patienter, voksne og børn over 12 år, 10 ml 1-3 gange / dag. Viskøs væske skal hældes i en målekop til det ønskede mærke og drikke. For børn fra 3 til 6 år er den tilladte enkeltdosis 5 ml. Sirup Knight anbefales at blive taget 1 gang / dag før sengetid. Voksne patienter får ordineret 4 øsker (20 ml). Børn under 12 år anbefales at give 10 ml af stoffet..

Coldrex pulver

Indholdet af Hotrem- eller Maxigripp-poser skal hældes med et glas varmt vand med et volumen på 200 ml, omrøres, indtil pulveret er helt opløst. Voksne tilrådes at tage 1 pose hver 4-6 time. Den maksimale mængde er 4 poser om dagen. Børn over 12 år anbefales at drikke hver 6. time. Drik ikke mere end 3 poser om dagen. Lægemidlet er forbudt at bruge i mere end 5 dage.

specielle instruktioner

Patienter, der tager stoffet, skal stoppe med at drikke alkohol i behandlingsperioden for at undgå giftig leverskade. Patienter, der er afhængige af alkohol, må ikke bruge medicinen. Lægemidlet kan forårsage svimmelhed, så i behandlingen bør du opgive aktiviteter, der kræver en øget koncentration af opmærksomhed, hurtige psykomotoriske reaktioner (kørsel i bil, kontrol af komplekse og farlige mekanismer).

Under graviditet

Perioden med at føde et barn og amme er en kontraindikation for brugen af ​​medicinen. Lægen skal beslutte muligheden for at bruge medicinen til behandling af forkølelse og virussygdomme under graviditet. Hvis behandling er nødvendig for en kvinde under amning, anbefales det at stoppe amning, da indtagelse af paracetamol i babyens krop kan provosere en giftig virkning.

Coldrex til børn

Stoffet i barndommen skal tages strengt i henhold til instruktionerne. I linjen med medicin er Coldrex Junior tilgængelig. Det ordineres til børn i alderen 6 til 12 år. Produktet er et pulver, der skal opløses i 125 ml varmt vand. Det anbefales at drikke 1 pose hver 4. time. I dette tilfælde bør den maksimale dosis af lægemidlet pr. Dag ikke overstige 4 poser. Terapien må fortsætte højst 5 dage. Hvis symptomerne vedvarer, skal du søge læge..

Drug interaktion

Eksperter anbefaler ikke at tage medicin med betablokkere, monoamine oxidasehæmmere, tricykliske antidepressiva. Mellem brugen af ​​disse lægemidler skal der tages en pause på mindst 2 uger. Den kombinerede brug af Coldrex med følgende lægemidler kan have en negativ indvirkning på kroppen:

  • Colestyramin - absorptionshastigheden af ​​paracetamol reduceres.
  • Rifampicin, barbiturater, zidovudin, carbamazepin, andre inducerere af mikrosomale leverenzymer - muligheden for at udvikle en hepatotoksisk effekt øges.
  • Isoniazid, Cimetidine, hormonelle antikonceptionsmidler - koffeinaktivitet stiger, hvilket kan forårsage nervøs spænding, angst, hjertebank.
  • Indirekte antikoagulantia, Heparin, diuretika - effektiviteten af ​​disse midler reduceres.
  • Metoclopramid, domperidon - for meget hurtig absorption af paracetamol forekommer.

Bivirkninger

Når man tager de anbefalede doser, tolereres medikamentet godt af patienter. Langtidsbehandling kan forårsage nefrotoksiske eller hepatotoksiske virkninger. Under behandlingen anbefales det ikke at drikke kaffe eller stærk te, da der er risiko for at øge den negative virkning af koffein. Coldrex tabletter forårsager sjældent bivirkninger:

  • bronchospasme (med en patients følsomhed over for ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler);
  • trombocytopeni;
  • cardiopalmus;
  • svimmelhed, nervøs spænding, irritabilitet, hovedpine, søvnløshed;
  • kvalme, opkast, leverdysfunktion;
  • hududslæt, Quinckes ødem, dermatitis, urticaria, anafylaktisk chok, Stevens-Johnson syndrom;
  • krænkelse af processen med urinproduktion;
  • glaukomeangreb.

Overdosis

Hvis patienten har overskredet den anbefalede dosis af lægemidlet, skal medicinen seponeres, selv i mangel af forringelse, og gå derefter til hospitalet. Overdosering af Coldrex kan manifestere sig som kvalme, hudblekhed, hepatonecrosis, nedsat leverfunktion, opkast, nedsat sultintensitet.

Hos voksne patienter opdages den toksiske virkning af paracetamol efter indtagelse af 10-15 g af stoffet. I dette tilfælde er en stigning i aktiviteten af ​​levertransaminaser mulig. Til behandling foreskrives gastrisk skylning, indtagelse af sorbenter, introduktion af N-acetylcystein, donorer af SH-grupper. Overskridelse af dosis af terpinghydrat kan provosere mave-tarmforstyrrelser - patienten har brug for symptomatisk behandling.

En overdosis af koffein manifesteres ved øget vandladning, arytmi, smerter i det epigastriske område, søvnforstyrrelse, opkast, øget nervøs irritabilitet, angst, takykardi, kramper, rysten. Hvis der opstår svær arteriel hypertension, kræver patienten behandling med alfablokkere. Brug af for store mængder askorbinsyre kan provosere mavesmerter, kvalme, diarré. En patient med en overdosis C-vitamin vises tvungen diurese, symptomatisk terapi.

Coldrex kontraindikationer

Medicinen er forbudt for bestemte kategorier af patienter. Instruktionerne angiver følgende kontraindikationer for behandling med Coldrex:

  • leukopeni;
  • individuel intolerance over for et eller flere stoffer, der udgør medicinen;
  • sygdomme i kredsløbssystemet;
  • nedsat nyre- og leverfunktion;
  • sygdomme i det kardiovaskulære system af organisk oprindelse;
  • tromboflebitis;
  • epilepsi;
  • søvnløshed;
  • alvorlig åreforkalkning;
  • dekompenseret hjertesvigt;
  • glaukom;
  • alkoholisme;
  • koronar hjertesygdom;
  • svær anæmi;
  • prostatahypertrofi;
  • graviditet og amning;
  • hyperthyroidisme;
  • svær hypertension;
  • trombose;
  • akut pancreatitis;
  • tilstedeværelsen af ​​en tendens til vaskulære spasmer;
  • dårlig hjerteledelse;
  • svær diabetes.

Vilkår for salg og opbevaring

Lægemidlet er godkendt som receptpligtig medicin. Opbevar medicinen på et tørt sted ved stuetemperatur, det er nødvendigt at beskytte mod børn. Lægemidlets holdbarhed afhænger af frigivelsesformen og er 2-4 år fra fremstillingsdatoen.

Analoger

I mangel af midler på hylderne på apoteker, kan det erstattes med andre lægemidler. Der er flere lægemidler, der ligner Coldrex i sammensætning eller egenskaber:

  • Aurora Hot Sip - et lægemiddel til behandling af forkølelse. Fås i form af et pulver beregnet til fremstilling af en opløsning. Coldrex-analogen tolereres godt af patienter. Medicinen har en række kontraindikationer, derfor skal du nøje undersøge instruktionerne inden brug. Drik en varm opløsning tilberedt ud fra indholdet af Aurora Hot Sip-posen og vandet 4 gange om dagen, undgå at faste.
  • Agicold - tabletter designet til at eliminere symptomerne på luftvejsinfektioner. De aktive komponenter i lægemidlet er: paracetamol, koffein, phenylephrinhydrochlorid. Tabletter har en smertestillende, antipyretisk, dekongestant og anti-allergisk effekt. Adjikold har en kort liste over kontraindikationer - dets anvendelse er forbudt for børn under 6 år, gravide og ammende kvinder, personer med overfølsomhed over for medicinens komponenter. Voksne ordineres 1-2 piller 3-4 gange / dag, til børn - 1 tablet 1-4 gange / dag.
  • Coldrin - hjælper med at tackle febert syndrom, akut rhinitis i forkølelse og infektionssygdomme. Fås i form af tabletter, der inkluderer koffein, paracetamol, chlorphenamin, phenylephrin. Lægemidlet har mange kontraindikationer - det anbefales at konsultere en læge før brug. Voksne skal tage 1-2 piller hver 4-6 time. Den maksimale dosis er 12 tabletter pr. Dag. Børn - 1 pille med et interval på 4 timer (højst 5 stykker pr. Dag). Den maksimale behandlingsvarighed er 1 uge.
  • Glycodin er en slimløsende. En sirup udleveres. Sammensætningen af ​​glycodin er repræsenteret ved levomenthol, terpinghydrat, dextromethorphan-hydrobromid. Lægemidlet har et minimum af kontraindikationer. Personer med astma skal tages med forsigtighed. Den anbefalede dosis til børn er 1 / 4-1 / 2 tsk. 3 gange / dag. Voksne skal tage 5 ml fire gange om dagen.
  • Coldcourt Plus - tabletter til symptomatisk behandling af forkølelse og influenza, indeholder fenylephrin, acetaminophen, koffein, chlorphenylamin. Lægemidlet har en antipyretisk, smertestillende, vasokonstriktiv effekt. Medicinen kan ikke bruges til arteriel hypertension under graviditet, amning med individuel intolerance over for komponenterne. Voksne vises 1 pille tre gange om dagen. Børn skal drikke 1/2 tablet 3-4 gange om dagen. Den maksimale behandlingsvarighed er 5 dage.
  • Neogripp - langstrakte tabletter, der bruges til forkølelse. De har antiinflammatoriske, anti-allergiske, vasokonstriktive virkninger, lindrer feber. Voksne vises 1-2 tabletter 3-4 gange om dagen. Dosering til børn skal indstilles af en læge.
  • Gripaut er et effektivt antiinflammatorisk middel til behandling af luftvejssygdomme. Det anbefales at tage højst 4 piller om dagen, den maksimale behandlingsvarighed er 5 dage. Værktøjet har et stort antal kontraindikationer og bivirkninger..
  • Maksikold - dispenseret i form af tabletter og pulver. Sammensætning: phenylephrin, paracetamol, vitamin C. Maxicold er indiceret til patienter med influenza og forkølelse for at lindre smerter, feber, løbende næse. Det anbefales at drikke 1-2 piller fire gange om dagen. Maksikold har mange kontraindikationer - en foreløbig konsultation af en specialist er nødvendig.
  • Flukold - poser og piller med antihistamin, smertestillende, antipyretisk virkning. Medicinen lindrer hævelse i næsen, myalgi, feber. Indholdet af posen skal opløses i vand og tages højst 4 pr. Dag. Flukold tabletter skal drikkes 1 pc. tre gange om dagen og sluge hele.
  • Idrink er et kombineret middel mod symptomer på luftvejssygdomme. Aktive stoffer er paracetamol og phenylephrin. Det er nødvendigt at tage en pose 3-4 gange på 24 timer. Indholdet af posen skal fortyndes med varmt vand..
  • Vicks Asset - dispenseret i form af pulver, sirup, balsam, næsespray, brusende tabletter. Hver type medicin har en specifik sammensætning og egenskaber. Vicks Asset er formuleret til symptomatisk behandling af influenza og forkølelse. Overhold nøje de henstillinger, der er angivet i instruktionerne.
  • Lemsip Max - bruges til høj feber, kulderystelser, hovedpine, næseoverbelastning, rhinitis. Det skal tages oralt, tidligere opløst i et glas varmt vand. Anbefalet dagligt beløb - 4 poser.
  • Paralen - indeholder koffein og paracetamol. Medicinen lindrer smerter og feber, forbedrer trivsel med forkølelse. Den maksimale daglige dosis af Paralin er 8 tabletter. Behandlingsforløbet er op til 10 dage.
  • Amicitron er et smertestillende, antipyretisk vasokonstriktorpulver til behandling af manifestationer af influenza og SARS. Det er tilladt at tage højst 3 poser på 24 timer efter fortynding af indholdet med varmt vand. Det er nødvendigt at følge instruktionerne tydeligt, da Amicitron har en stor liste over bivirkninger..
  • Axagrip - indeholder paracetamol, guaifenesin, phenylephrin. Medicinen er beregnet til at reducere feber, hovedpine og muskelsmerter, næseoverbelastning. Voksne anbefales at tage højst 8 tabletter på 24 timer og vaske dem ned med vand. Det er nødvendigt nøje at følge instruktionerne for at forhindre overdosering og bivirkninger..
  • Grippocytron - bruges til behandling af patienter, der lider af virussygdomme. Medicinen lindrer hævelse, feber, bekæmper nysen, kløe i næsen, hovedpine. Fra det pulver, der er indeholdt i poserne, skal du tilberede en drink ved at blande den med varmt vand. Det er nødvendigt at bruge den resulterende væske hver 4-6 time.
  • Multigripp er et kombineret anti-influenza-lægemiddel, der indeholder paracetamol, ascorbinsyre, fenylephrin. Eliminerer hovedpine og muskelsmerter, løbende næse, næseoverbelastning, reducerer kropstemperaturen. Det anbefales at drikke ikke mere end 3 doser af lægemidlet pr. Dag. For at få en drink opløses pulveret i varmt, men ikke kogende vand..
  • Teraflu - dens komponenter bekæmper effektivt varme, allergiske manifestationer, ødemer, smerter med akutte luftvejsinfektioner. Medicinen har en vasokonstriktiv, beroligende, antitussiv effekt. Pulveret tages oralt ved at fremstille en varm opløsning. Intervallet mellem doser - 4 timer (højst 4 poser / dag).

Coldrex-pris

Du kan købe stoffet på apoteker eller bestille ved hjælp af elektroniske ressourcer. Brug tabellen til at sammenligne udgifterne til medicinen i Moskva:

"KOLDREKS": brugsanvisning (pulver), prisen på apoteker, billigere analoger

"KOLDREKS": lægemidlets sammensætning

  • paracetamol - et smertestillende middel i den ikke-steroide gruppe, reducerer temperaturen, reducerer smerter;
  • phenylephrin - en α-adrenerg agonist med en vasokonstriktoreffekt;
  • ascorbinsyre er et vitaminpræparat, der forbedrer den metaboliske proces og har en regenererende virkning;
  • coldrex tilføjet som hjælpekomponenter
  • sødestoffer (saccharin, saccharose),
  • farvestof,
  • citron / menthol smag eller en kombination af citron + honning smag,
  • natriumcyklamat og andre stabilisatorer.

Afhængig af doseringsformen kan doseringen af ​​de aktive bestanddele variere:

  • HotRem Menthol er et pulver til voksne, der vejer mindre end 50-60 kg. Det reducerer doseringen af ​​aktive stoffer til 600 mg paracetamol, 40 mg askorbinsyre, 10 mg phenylephrin.
  • HotRem-pulvere med citron / citron og honning, baseret på en dosis på 0,750 g paracetamol, 0,01 mg fenylephrin, 0,06 mg ascorbinsyre, er designet til voksne, der vejer 60-80 kg.
  • "MaxGripp" indeholder 1 g paracetamol, 0,01 g phenylephrin, 0,04 g ascorbinsyre. Det bør gives til voksne med en kropsvægt på mere end 80 kg - en tilstrækkelig dosis paracetamol..
  • "Junior" er designet til børn 6-12 år, der vejer 20-40 kg. Den indeholder 300 mg paracetamol, 5 mg phenylephrin, 20 mg askorbinsyre, citronsmag.
  • Foruden hovedkomponenterne indeholder tabletterne koffein, der forbedrer den antipyretiske og smertestillende virkning af paracetamol og terpinghydrat, hvilket hjælper med at fjerne bronchiale sekretion af deres åndedrætsorganer. Tabletter gives til voksne og børn fra 12 år med en vægt på mere end 40 kg.
  • Lægemidlet er også tilgængeligt i Broncho sirup med den aktive bestanddel guaifenesin, som har en slimløsende virkning, og nattsirup baseret på paracetamol, promethazinhydrochlorid og dextromethorphan hydrobromid.

Et pulver bruges til at fremstille 200 ml af en varm drink. På apoteker sælges pulvere individuelt eller i kartoner på 10 hver. Tabletter, forseglet i en blisterpakning, pakkes i pakninger med 12 stykker.

Hvordan påvirker det kroppen? (Farmakodynamiske)

Virkningen af ​​lægemidlet skyldes dets sammensætning. Paracetamol reducerer mængden af ​​prostaglandiner i hjernen. På grund af dette ændres smertereceptorers følsomhed over for bradykidin, histamin, smerten føles mindre eller helt forsvinder. Det lave niveau af prostaglandiner ophører med at irritere termoreguleringscentret placeret i hypothalamus, kropstemperaturen normaliseres.

Phenylephrinhydrochlorid hører til gruppen af ​​a-adrenerge agonister. Ved at stimulere receptorer på den vaskulære væg får disse medikamenter de glatte muskler i arterioler til at trække sig sammen, og indsnævre lumen i karret. Vasokonstriktion fører til et fald i hævelse i næseslimhinden, et fald i udskillelsen af ​​dets kirtler og lindring af næse-vejrtrækning. Ascorbinsyre har en stimulerende effekt på immunsystemet, styrker væggene i blodkar, hjælper kroppen med at neutralisere og fjerne toksiner. Koffein, som findes i tabletter, forbedrer virkningen af ​​paracetamol, har en generel stimulerende virkning.

Efter indlæggelse føler patienten lettelse: temperaturen falder, smerter forsvinder (hovedpine, muskler, led), det bliver lettere at trække vejret. Effekten kan vare op til 4-6 timer. Lægemidlet kan bruges som et supplement til antibakteriel eller antiviral terapi. Det går godt med:

  • antibiotika,
  • antimykotisk medicin,
  • antivirusværktøjer,
  • medicin til behandling af sygdomme i luftvejene, inklusive bronkial astma, lungebetændelse, bronkitis (akut eller kronisk).

I samspil med koffein forbedres virkningen af ​​hovedstoffet. Nogle stoffer (metclopramid, domperidon) fremskynder absorptionen af ​​paracetamol, hvilket øger lægemidlets virkning. Reducer aktiviteten af ​​hovedkomponenten i barbiturater, rifampicin. Tricykliske antidepressiva, ß-blokkere, monoaminoxidaseinhibitorer er uforenelige med lægemidlet. De kan ikke kun tages samtidig, men også inden for 14 dage efter afslutningen af ​​behandlingsforløbet med disse grupper af lægemidler.

Indikationer til brug:

Pulver anbefales for at lindre forkølelsessymptomer:

  • lavere feber;
  • reduktion af hovedpine, led, muskelsmerter;
  • reducere nasal overbelastning;
  • letter indtagelse (reducere ondt i halsen).

Kontraindikationer

Du kan ikke give lægemidlet med:

  • sygdomme i det hæmatopoietiske system, herunder anæmi;
  • udtrykte funktionelle forstyrrelser i leveren eller nyrerne;
  • genetiske patologier (mangel på enzymet HFD);
  • thyrotoksikose (overskydende thyreoideahormoner);
  • diabetes mellitus af enhver art;
  • patologier i hjertet, blodkar;
  • allergier over for basale stoffer eller yderligere komponenter.

Børn under 6 år, gravide og ammende anbefales ikke at bruge alene, kun efter konsultation med en læge.

Bivirkninger

I strid med den anbefalede dosis forværres sundhedstilstanden, hvilket udtrykkes ved:

  • kvalme, opkast, smerter i maven;
  • forstyrrelser i hjerterytmen;
  • sved, svaghed, blekhed.

Hvis der opstår bivirkninger, anbefales det at konsultere en læge.

"Koldreks": brugsanvisning (pulver)

Det bruges til at lindre eller lindre symptomerne på den underliggende sygdom, men ikke til at kurere den. Tag derfor lægemidlet efter behov (ved at overholde minimumsintervallet).

  • 4 gram per voksen per dag,
  • 50 mg / kg legemsvægt for et barn pr. Dag.

Minimumsintervallet mellem to doser er 4 timer. Derfor anbefales pulvere at blive taget højst 4 gange om dagen efter behov uden at binde sig til måltider. Hvis tilstanden ikke er forbedret inden for tre dage, skal du stoppe med at tage, ringe til en læge.

Hvordan man tager?

I henhold til brugsanvisningen skal coldrex-pulver tages som følger:

  1. Åbn posen, hæld indholdet i et glas;
  2. Fortynd pulveret i 200-250 ml varmt, men ikke kogende vand;
  3. Bringe til fuldstændig opløsning og drikke..
  4. Kan tages uanset diæt.

"KOLDREKS" (100 mg): pris

Du kan købe medicin på ethvert apotek uden recept fra en læge. Afhængig af formen for frigivelse, dosering, apotekmargen og salgsområdet dannes prisen for 10 pakker med coldrex. For eksempel:

  • WER.RU - 280 rubler;
  • Eurofarm - 320 rubler;
  • Dialog - 309 rubler;
  • IFC-apotek - 408 rubler;
  • Maxavit - 280 rubler;
  • Apotek - 306 rubler.

"KOLDREKS": billigere analoger

Britisk pulver kan erstattes med mere overkommelige medicin. Som analoger af coldrex koster de mindre:

Fervex - et lægemiddel fra den franske farmaceutiske producent, produceret i pulvere. Aktive ingredienser er paracetamol, ascorbinsyre og pheniramin. Det har smertestillende, antipyretiske og antihistaminvirkninger ved forkølelse og influenza. Pris - fra 270 rubler for 8 pakker.

Teraflu er et schweizisk lægemiddel produceret i form af paracetamol, pheniramin og phenylephrin pulver. Accepteret for at lindre de udtalte symptomer på influenza, akutte luftvejsinfektioner, akutte luftvejsinfektioner og andre forkølelser. Pris - 351 rubler for 10 poser.

Antigrippin er et pulver til opløsningsforberedelse udviklet af polske og hollandske farmaceutiske selskaber baseret på en kombination af paracetamol, C-vitamin og chlorphenamin. Det har smertestillende, antiallergiske og antipyretiske virkninger. Pris - 320 rubler for 10 pakker.

Maksikold er et indenlandsk medicin baseret på en kombination af paracetamol, pheniramin, C-vitamin og phenylephrin. Bruges til at lindre symptomer på forkølelse. Pris - 203 rubler for 10 minipakker.

Rinikold er et indisk-fremstillet emballeret pulver baseret på en kombination af paracetamol, koffein, pheniramin og phenylephrine. Det fungerer som et smertestillende og antipyretisk middel, mens det lindrer hævelse i slimhinderne. Pris - 201 rubler for 10 poser.

Hvilket er bedre - fairx, teraflu eller coldrex?

Den nemmeste måde at sammenligne medikamenter er at analysere deres sammensætning:

  • Coldrex: citron 500 mg paracetamol + 10 mg adrenerg agonist + 60 mg ascorbinsyre. Tilstrækkelig dosering for en person, der vejer fra 50 til 80 kg.
  • Fervex: 500 mg paracetamol, 200 mg ascorbinsyre, 25 mg af et antiallergisk middel (histaminreceptorblokker).
  • TeraFlu citron: 325 mg paracetamol (nok til et barn 20-40 kg, men ikke for en voksen), 20 mg ascorbinsyre, 10 mg adrenomimetisk, 20 mg histaminreceptorblokker.

Det viser sig, at Coldrex bedst tages med næseoverbelastning (vil hurtigt fjerne symptomet), Fervex - med bakterielle infektioner, især med forværring af kronisk betændelse i mandlen, fordi det inkluderer et anti-allergi-medikament. Mens TeraFlu i en standarddosis kun hjælper et barn 6-12 år.

KOLDREKS: anmeldelser

Blandt andre positive egenskaber ved dette lægemiddel er det nødvendigt at angive dets hastighed. Bare et kvarter efter at jeg tog stoffet, følte jeg mig allerede meget bedre. Han klarer sig godt med at overvinde symptomer: kulderystelser, kramper forsvinder hurtigt, for ikke at nævne en elementær hovedpine. Varmen banker også hurtigt ned. Især effektiv, hvis den tages før sengetid. Det er tilstrækkeligt at overholde de handlinger, der er angivet i instruktionerne i 2-3 dage, og symptomerne på en koldpas uden spor. Den eneste "bivirkning" ved indtagelse af stoffet er en ubehagelig smag. Skønt det er muligt, at dette er en individuel reaktion.

Dette er en af ​​de veletablerede antikoldemediciner. Det er Coldrex, der allerede på det indledende stadium af ubehag vil frigøre mig for næseoverbelastning, ondt i halsen og andre ubehagelige fornemmelser i halsen. For nylig, ved det første tegn på en forkølelse, drikker jeg straks Coldrex. Jeg tror, ​​at han anbefalede sig positivt fra alle sider. Og når jeg sammenligner priser med andre lægemidler, finder jeg det meget mere effektivt.